Kurdští vojáci zachránili tisíce jezídů z horské pasti

americké nálety pomohly

Kurdští vojáci zachránili tisíce jezídů z horské pasti
Svět

Kurdským vojákům se podařilo otevřít únikovou cestu pro jezídy, kteří se v pohoří Sindžár ukrývají před postupujícími ozbrojenci skupiny Islámský stát. Více než 5000 uprchlíků se povedlo zachránit, na místě ale zůstávají desetitisíce dalších, kteří potřebují pomoc. Informovala o tom televizní stanice Al Džazíra.

"Mohu potvrdit, že se nám podařilo dojít až k horám a otevřeli jsme cestu pro uprchlíky,“ uvedl Halgord Hikmet, mluvčí kurdských jednotek. Dodal, že kurdským bojovníkům pomohly letecké útoky Spojených států na pozice islamistů.

Američané zahájili bombardování v pátek. Ostřelovali pozice ozbrojenců kolem města Irbílu a zničili islamistům zbraně a další vybavení.

Další americké letouny shazovaly nad pohořím Sindžár humanitární pomoc. Přibližně 40 tisíc jezídů se tam schovává před ozbrojenci již od pátku. V urputném horku nemají dostatek vody ani jídla.

Čtěte více: Obama: Nálety zničily islamistům zbraně a vybavení

Jezídové vyznávají přibližně 4000 let staré náboženství, v němž se potkávají prvky zoroastrismu, judaismu, křesťanství i islámu. Bojovníci Islámského státu je považují za vyznavače ďábla a příslušníky sekty zabíjejí.

Americký prezident Barack Obama slíbil, že Spojené státy se budou na pomoci jezídům dál podílet. O poskytnutí humanitární pomoci a potřebné asistence hovořil i s evropskými partnery britským premiérem Davidem Cameronem a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Čtěte také: Islamisté v Iráku zajali stovky žen ze sekty jezídů