Český objev. Kočičí parazit přivolá leukémii i pohlavní choroby
VĚDA
Český vědec Jaroslav Flegr právě v USA zveřejnil další průlomový výzkum týkající se toxoplazmózy. Tou trpí doživotně třetina Čechů. Významný vědecký časopis Plose One uvádí, že lidé, kteří jsou touto nemocí nakaženi, mohou snadněji onemocnět rakovinou krve či prostaty, hrozí jim častěji infarkt a sexuálně přenosné infekce.
Parazit Toxoplasma gondi přenášejí kočky, ale člověk se jím nakazí takřka výhradně při konzumaci neumyté zeleniny či nedovařeného masa. Aby se dostal do mozku, putuje tento vetřelec v těle krví a k cestování využívá jako „vozidla“ bílé krvinky. A vlastnosti krvinek také zřejmě mění. A právě tady je možná souvislost leukémie a toxoplazmózy. „Zjistili jsme, že v zemích, kde je vyšší výskyt leukémie, je zároveň v nečekaně velké míře větší procento lidí infikovaných toxoplazmózou,“ říká profesor pražské Přírodovědecké fakulty Jaroslav Flegr pro server ECHO24.cz.
Jeho tým skládající se i z odborníků z Polska a USA porovnal výskyt různých nemocí a úmrtnost na ně v jednotlivých zemích a množství lidí, kteří jsou v těchto státech nakaženi toxoplazmózou. „Z našich nových výsledků vyplývá, že toxoplazmóza ovlivňuje riziko onemocnění určitými chorobami,“ dodává Flegr.
Kromě leukémie se to týká také rakoviny prostaty. „Je známo, že riziko rakoviny prostaty je větší u mužů s vyšším testosteronem. Zároveň jsme před časem dokázali, že infekce toxoplazmózou má u mužů za následek zvýšení hladiny testosteronu, takže souvislost mezi toxoplazmózou a nádory prostaty se zdá být logická,“ uvádí biolog.
Nezvratné důkazy jeho studie přinést nemohou, upozorňuje Flegr. „Ukazují spíš, kudy mají jít zkoumání dál. Souvislost s výskytem významných nemocí s výskytem toxoplazmózy je ovšem podstatně větší, než by kdokoli očekával,“ dodává.
V zemích, kde parazit našel více svých obětí, je také větší frekvence infarktů. „Kdyby se snížilo množství lidí nakažených toxoplazmózou jen o jedno procento, může jít nejméně stovky tisíc lidí, kteří by nemuseli zemřít na infarkt,“ domnívá se Flegr.
Nakažení jsou sexuálně aktivnější
Pokud má někdo nutkání si několikrát za sebou mýt ruce nebo se třeba musí neustále ujišťovat, jestli zamkl dveře, trpí takzvanou obsedantně kompulsivní poruchou. A tu podle nejnovější studie profesora Flegra může také vyvolávat zmíněný parazit.
Podle Flegrových předchozích výzkumů, které už našly ohlas ve vědeckém světě, totiž toxoplazma ovlivňuje lidské chování, nakažení jsou například méně opatrní a způsobují dopravní nehody. „Nakažení lidé občas dělají něco, co vlastně dělat nechtějí a právě to je typické pro obsedantně kompulsivní poruchu. Chovají se vlastně v něčem podobně jako nakažené myši, které parazit naprogramuje, aby se snadno nechaly ulovit kočkou, do které se parazit potřebuje v rámci svého životního cyklu dostat.“
Ve státech, kde je více toxoplazmózy, jsou také více rozšířené pohlavní choroby, kapavka a chlamidióza. Podle českého vědce to může souviset s tím, že muži s vyšším testosteronem a tedy i ti nakažení toxoplazmózou, vykazují vyšší sexuální aktivitu a mají sklon k promiskuitě.
U řady savců se prokázal přenos toxoplazmózy pohlavní cestou. „Existuje řada nepřímých dokladů, že by tomu tak mohlo být v omezené míře i u člověka,“ říká Flegr.
Vysoký výskyt toxoplazmózy je například v Brazílii (67 procent) známé velkou frekvencí pohlavních chorob či ve Francii (45 procent), která se řadí na špičku v žebříčku pacientů s rakovinou prostaty. Česko s jednou třetinou nakažených toxoplazmózou patří k světovému průměru. Profesor Flegr připomíná, že dobrovolníci se mohou jeho výzkumů zúčastnit, pokud se přihlásí přes facebookovou stránku Pokusní králíci.