Odpor vůči EET. Podnikatel si účtuje 10 korun „babišné“

EET

Odpor vůči EET. Podnikatel si účtuje 10 korun „babišné“NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Poplatek za evidování platby neboli tzv. babišné začala v souvislosti se spuštěním elektronické evidence tržeb účtovat restaurace Perníková chaloupka na Pardubicku. Zákazník zde za vydání účtenky při útratě nižší než 99 korun zaplatí 10 korun. Serveru Echo24.cz to potvrdil majitel restaurace Ladislav Šorm.

„Pan Babiš nemá morální kredit na to, aby kázal o morálce. My jsme nikdy nekrátili žádnou tržbu na základě registračních pokladen. To, že všechny podnikatele nazval paušálně zloději, mě to uráží,“ vyjádřil Ladislav Šorm pro Echo24.cz svůj nesouhlas se zavedením EET.

„Rozhodli jsme se plošně nezdražovat naše výrobky, zboží a služby, neboť pivo za EET nemůže. Ale jako součást smluvních podmínek každého prodeje jsme doplnili za tuto nově poskytovanou službu ,zaevidování do EET smluvní cenu ve výši 10 korun za účtenku. Tato položka bude samozřejmě vyčíslena na slosovatelné účtence včetně DPH,“ uvedl majitel podniku Luděk Šorm na stránkách svého podniku. O případu podnikatele jako první informoval Babišův server iDnes.cz.

Pokud bude útrata vyšší než 99 korun zákazník bude podle Šorma od poplatku za účtenku osvobozen. „My fungujeme i jako turistické centrum, kde prodáváme levné položky. Do teď nebyl problém, že si někdo koupil lízátko za 4 koruny. Ptám se, co má větší cenu účtenka nebo lízátko,“ řekl pro Echo24.cz Šorm s tím, že nyní lízátko i s účtenkou bude stát 14 korun. Zákazníci se však podle jeho slov skládají a mají třeba jen jedem účet, aby utratili více než 99 korun.

Majitel Perníkové chaloupky říká, že nechce zdražovat produkty. Není to podle něj férové k zákazníkům. „Pokud hostinský pouze zdraží ceny, tak se systémem kolaborují,“ uvedl pro Echo24.cz Šorm. Vadí mu také, že systém je stejně nastaven pro malé i velké podnikatele, přičemž na ty malé nemyslí.

Strach z Babiše ani z České obchodní inspekce z porušování zákona však nemá. „Strach? Jo i ne, ale mám čisté svědomí v tom, že dodržuji zákon a jsem přesvědčen, že žádný neporušuji. Strach mám z buzerace,“ dodává pro Echo24.cz majitel podniku.

Zpoplatnění zákonné povinnosti?

Zákon podle mluvčí finančního úřadu v Pardubickém kraji Ivany Wasserbauerové nezakazuje nastavit poplatek za vytištění účtenky. Problém však podle ní může být v tom, zda může být na účtence jasně napsáno, že jde o platbu za zaevidování do EET.

O porušení zákona mezitím přímo podle serveru iDnes.cz hovoří Česká obchodní inspekce. „Provozovatel jednoduše nemůže zpoplatnit svou zákonnou povinnost,“ uvedl její mluvčí Jiří Fröhlich.

5,3 milionu účtenek za 17 hodin

Restauratéři a hoteliéři od čtvrteční půlnoci do pátečních 17:00, tedy za dobu ostrého fungování elektronické evidence tržeb, odeslali na servery Finanční správy 5,3 milionu účtenek. Zároveň správa do dnešních 13:00 evidovala 130 oznámení o nevydání účtenky. Informace uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Dodala, že systém funguje plynule a bez problémů.

Do EET je zatím zapojeno podle DIČ 37.298 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40.000 podnikatelů. Podle posledního dostupného údaje z 28. listopadu bylo do evidence zaregistrováno 46.250 provozoven.

I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články