Bojovníky za svobodu vede i třídně uvědomělý komunistický rozvědčík

Potlačovali svobodu

Bojovníky za svobodu vede i třídně uvědomělý komunistický rozvědčíkNOVÉ 3
Domov

Echo24

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička není jediná kontroverzní osoba ve vedení svazu. Nedávno se jeho zástupcem stal bývalý aktivní příslušník komunistické vojenské rozvědky, třídně a politicky vyspělý Milan Andres. Uvedl to pořad ČT 168 hodin.

Byl to právě Andres, který autoritativně řídil nedávnou schůzi svazu, kde přes protesty, že nebyla diskuze, schválili vyloučení lidí nepohodlných současnému vedení. Na protest proti tomu vystupují nyní ze svazu další jeho členové.

V životopise nového místopředsedy svazu Andrese se píše, že byl před listopadem 89 příslušníkem ministerstva vnitra a pracoval ve velitelských funkcích. Přitom Český svaz bojovníků za svobodu měl sdružovat lidi, kteří se aktivně ať už ozbrojeným bojem nebo politicky stavěli proti totalitním režimům. Andres však naopak pracoval pro vojenskou kontrarozvědku, která byla součástí StB. To v pořadu Andres nepopřel, uvedl, že působil v ochraně armády na příslušném teritoriu.

Podle dokumentů sledoval režimu nepohodlné osoby v armádě a řídil agenty uvnitř armády komunistického Československa. Od roku 1979 byl členem komunistické strany. Nadřízení důstojníci tajné policie ho hodnotili jako „třídně a politicky vyspělého“, člověka oddaného socialistickému zřízení.