1 Boj proti terorismu?

Dánsko posílá sociální dávky bojovníkům Islámského státu

NOVÉ

Témata: , ,

Nejméně 36 lidí, kteří opustili Dánsko a bojují za teroristický Islámský stát v Sýrii, obdrželo od Dánského království peněžní dávky jako podporu v nezaměstnanosti. Uvedl to v uplynulém týdnu bulvární list Ekstra Bladet, informuje server The Local.

Třicet čtyři zahraničních bojovníků z Dánska obdrželo dávky známé jako kontanthjælp, další dva podobnou podporu z pojišťovacích fondů se spoluúčastí státních peněz. Informaci o tom získal Ekstra Bladet na základě vyžádání podle zákona o svobodě informací na ministerstvu práce.
 
Ministr pro zaměstnanost Troels Lund Poulsen slíbil, že ve věci budou přijata okamžitá opatření. „To je naprosto nepřijatelné, je to ostuda. To by mělo být zastaveno,“ řekl listu Ekstra Bladet.

Avšak není to poprvé, co se objevily zprávy o tom, že dánští zahraniční bojovníci džihádu dostávali peníze ze státní pokladny. V roce 2014 dánská tajná služba Politiets Efterretningstjeneste (PET) zjistila, že více než dvě desítky džihádistů ​​dostávaly dávky v nezaměstnanosti během bojů v Sýrii v řadách Islámského státu. Praxe tedy pokračovala i v dalších letech.

Podle nejnovějších zpráv nejméně 135 lidí opustilo Dánsko a bojuje za Islámský stát v Sýrii. 
Ekstra Bladet pak spekuluje, že 150 dánských vojáků, kteří jsou nasazení na Blízkém východě, se mohou ocitnout v situaci, kdy budou stát proti dánským džihádistům financovaným rovněž dánským státem.   

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.