Norové chtějí zakázat zahalování obličejů na školách

Norové chtějí zakázat zahalování obličejů na školáchNOVÉ
Svět

Islám v Evropě

Echo24

Norská vláda oznámila, že chce prosadit zákon, který by zakazoval nošení závojů a šátků zahalujících obličej ve školkách, školách a na univerzitách. Pokud návrh zákona schválí parlament, stane se Norsko další evropskou zemí, jež omezí nošení ženských muslimských oděvů, jako je burka či nikáb, napsala agentura Reuters.

Omezení týkající se zahalování obličeje na veřejnosti platí v různém rozsahu například ve Francii, Belgii, Bulharsku či Nizozemsku. Norsko by se ale mělo stát první severskou zemí, která zákaz nošení burky či nikábu pro dospělé ženy i dívky zavede.

Norská menšinová vláda, kterou tvoří koalice středopravých konzervativců a populistické Strany pokroku, vyjádřila přesvědčení, že mezi poslanci najde dostatečnou podporu pro schválení tohoto kroku. „Máme dobrý důvod tvrdit, že parlament zákon odsouhlasí,“ řekl agentuře Reuters Torbjörn Röe Isaksen, podle něhož zmíněný typ oblečení omezuje schopnost komunikace.

„Oblečení zahalující obličej, jako je nikáb a burka, do norských škol nepatří. Možnost komunikovat je základní hodnotou naší společnosti,“ řekl ministr pro imigraci a integraci Per Sandberg.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zaměstnankyně, které budou na nošení závoje trvat, se tím vystaví riziku ztráty práce. Studentky by kvůli tomu mohly být vyloučeny z univerzity, dodal.

Burka je jednolitý závoj, který zakrývá celé tělo včetně obličeje a ponechává jen mřížku pro oči. Je spojována s nejkonzervativnějším výkladem koránu, často ji nosí muslimky v Afghánistánu či Pákistánu. Nikáb je jedno nebo vícevrstevný závoj, který halí obličej kromě očí, pro něž je ponechán úzký průhled. Odívají se do něj především ženy v zemích kolem Perského zálivu (Saúdské Arábii, Jemenu, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátech) a v Pákistánu.

Čtěte také: Německé úřednice nesmí nosit burky a nikáb, schválila Spolková rada