Úspěch české diplomacie: Chatardová bude předsedat prestižnímu orgánu OSN

Úspěch české diplomacie: Chatardová bude předsedat prestižnímu orgánu OSNNOVÉ
Předsedkyně Ekonomické a sociální rady OSN Marie Chatardová Foto:

Foto: UN DESA / Predrag Vasić

Svět

OSN

Echo24

Česká diplomatka Marie Chatardová byla zvolena předsedkyní Ekonomické a sociální rady Organizace spojených národů. Jedná se o jeden ze tří nejprestižnějších postů v OSN. Chatardová bude následujících dvanáct měsíců předsedat padesáti čtyřem členským zemím mezinárodní organizace.

Zvolení Marie Chatardové předsedkyní jednoho z klíčových orgánů OSN lze označit za velký úspěch české diplomacie. Ekonomická a sociální rada OSN je masivním orgánem, který má ve své kompetenci většinu finančních zdrojů této mezinárodní organizace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Je to úspěch české zahraniční politiky. Získáváme možnost se ještě více zapojit do řešení světových ekonomických a sociálních výzev. Budeme více vidět, zvýší se naše prestiž, což nám umožní lépe prosazovat témata, na kterých nám záleží. Do kompetence Hospodářské a sociální rady spadá projednávání otázek pokrývajících asi 70 procent lidských a finančních zdrojů celého systému OSN,“ uvedla pro Lidové noviny ke svému předsednictví Chatardová.

Maria Chatardová je profesionální diplomatkou, působí jako stálá představitelka České republiky při OSN. V předchozích letech byla velvyslankyní ve Švédsku, Monaku a Francii, kde také získala nejvyšší státní vyznamenání, takzvaný Řád čestné legie.

Čtěte také: Pence v Pobaltí: USA uvažují o rozmístění raket Patriot v Estonsku

Související články