Kouzlo růžové pilulky aneb Ibalginová velmoc Česko
Každý rok se v Česku vyrobí čtvrt miliardy růžových tablet Ibalginu 400, jednoho z nejoblíbenějších léků na bolest současnosti. U jeho zrodu stáli čeští vědci. Reálně se k nám dostal ale až po roce 1989. V současnosti jej vyrábí v Praze-Dolních Měcholupech.
Účinnou látku ibuprofen objevil v roce 1953 profesor Stewart Adams v anglickém Nottinghamu. S klinickými studiemi napomáhal i český profesor Karel Trnavský. Na konci šedesátých let vstoupil ibuprofen na britský trh, o pět let později na ten americký.
V osmdesátých letech vypracovaly Vysoká škola chemicko-technologická a Spolana Neratovice laboratorní i provozní metodiku syntézy ibuprofenu, pak začala jeho výroba v Dolních Měcholupech.
Pro mnohé se Ibalgin postupem času stal věrným přítelem, lidé jej používají k řešení různých druhů bolesti. Často si však neuvědomují, že bolest signalizuje nějaký problém. Říká nám, abychom navštívili lékaře. Na to ale všichni v moment, kdy lék začne působit, zapomenou. Nadužívání léku může vést až k poničení žaludeční sliznice nebo tvorbě žaludečních vředů.
Největší a zároveň nejrozšířenější chybou je užívání ibalginu na kocovinu. Když do žaludku, který je po konzumaci většího množství alkoholu podrážděný, nasypeme ještě další chemické sloučeniny, nemůže to způsobit nic dobrého. Hrozí i zvracení krve. Radši by tak lidé měli při řešení kocoviny spolehnout na jiné pomocníky – malou desítku, studenou sprchu nebo procházku.
V továrně, kde se Ibalgin vyrábí, platí přísné bezpečnostní i hygienické podmínky, převážná většina výrobního procesu je zautomatizována. K surovinám určeným pro výrobu léku se přidávají i látky pro zlepšení lisovatelnosti a tabletovatelnosti, samotná účinná látka totiž tabletovat nejde.
Skupina Zentiva, která u nás Ibalgin produkuje, dodává léky na více než 50 trhů v Evropě, Africe a Středním východě. V katalogu má přes 500 produktů v 800 lékových formách. Její loňské tržby dosáhly 1,2 miliardy eur.