Drama v Čečně – úřady pořádají hon na gaye

Násilí v Čečensku

Drama v Čečně – úřady pořádají hon na gayeNOVÉ 1
Svět

jp Echo24

Více než stovka mužů podezřelých z homosexuální orientace bylo podle listu Novaja Gazeta v posledních dnech zatčena v Čečensku. Tři z nich byli údajně zabiti. Čečenské úřady existenci organizovaných represi popírají s poukazem na to, že pokud se v Čečensku nějací homosexuálové objeví, zbavili by se jich jejich vlastní příbuzní. Nezisková organizace International Crisis Group mluví o množství znepokojivých zpráv, které z oblasti přicházejí.

Informace o zatčeních a zabitích byly potvrzeny zdroji z místního ministerstva vnitra, ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) i LGBT aktivisty, uvádí Novaja Gazeta. Mluvčí čečenského ministerstva vnitra naopak podle ruského listu RBC prohlásil, že jde o „aprílový žert.“ Mluvčí čečenského vůdce Ramzana Kadyrova zprávy o perzekuci homosexuálů označil za „naprostou lež a dezinformaci,“ jelikož podle něj v Čečensku žádní gayové nejsou. „Pokud by se zde takoví lidé vyskytli, donucovací orgány by se jimi nemusely zabývat, protože jejich příbuzní by je poslali tam, odkud není návratu,“ uvedl.

Podobně se k věci staví i Cheda Saratova, členka Kadyrovovy lidskoprávní rady. „Ohledně tohoto tématu jsem neobdržela ani jediný podnět, ale i kdyby přišel, nezabývala bych se jím,“ uvedla v ruském rozhlase. „V naší čečenské společnosti každý, kdo respektuje naše tradice a kulturu, bude tento druh osob lovit bez přispění úřadů a udělá vše proto, aby tyto osoby v naší společnosti neexistovaly.“

Jekatěrina Sokirinskaja, ruská projektová vedoucí Mezinárodní krizové skupiny (International Crisis Group), uvedla pro britský list Guardian že vzhledem k množství zpráv, které z Čečenska v posledních dnech dostává z rozmanitých zdrojů, považuje organizovanou perzekuci za velmi pravděpodobnou. Zároveň připouští že vzhledem k extrémní tabuizaci homosexuality v čečenské společnosti zatím neobdržela zcela jistě ověřitelné zprávy přímo od obětí násilí či od jejich rodin.

Čečensko je autonomní republika v rámci Ruské federace. Její hlava (dříve president) Ramzan Kadyrov, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimíra Putina, vede silně konzervativní islamistický režim a byl mnohokrát obviněn z osobní účasti na porušování lidských práv v zemi.

Čtěte také: Lesby a gayové nesmí v Rusku učit. Dostávají výpovědi