Babiš: Kabátek v čele VZP je skandál. Sobotka: Nemáte co komentovat

Staronový šéf VZP

Babiš: Kabátek v čele VZP je skandál. Sobotka: Nemáte co komentovatNOVÉ
Zdeněk Kabátek. Foto: Foto: Printscreen / Česká televize / OVM
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Opětovné zvolení Zdeňka Kabátka do čela Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pokládá ministr financí Andrej Babiš (ANO) za skandální. Tvrzení, že je Kabátek dobrý manažer, považuje za absurdní. Babiš mluví o „podrazu“ ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Kabátka dnes správní rada pojišťovny zvolila do funkce ředitele na další čtyři roky. Podle premiéra Bohuslava Sobotky nemá Babiš co komentovat, protože je ve střetu zájmů.

Babiš označil v tiskové zprávě Kabátka za kontroverzní osobu spojenou s „největším kmotrem českého zdravotnictví“, někdejším náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem. „Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky,“ uvedl ministr a předseda hnutí ANO.

Poukázal na to, že volební bod byl na program jednání správní rady zařazen poměrně překotně. „Dnešní průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví,“ napsal Babiš.

Komentáře šéfa ANO se nelíbí premiérovi Sobotkovi. „Andrej Babiš by vůbec neměl VZP komentovat. Je ve střetu zájmů. Jeho fond Hartenberg vlastní zdravotnická zařízení, která inkasují miliony od zdravotních pojišťoven,“ napsal Sobotka na Twitteru.

S návrhem rozhodnout o šéfovi největší tuzemské zdravotní pojišťovny již dnes přišel předseda správní rady Jiří Běhounek, který je poslancem za ČSSD. Cílem podle něho bylo ujistit, že je firma stabilizovaná a současné vedení má důvěru. Běhounek uvedl, že členové správní rady hodnotili v debatě Kabátkovo dosavadní působení kladně.

Babiš ale tvrdí, že pojišťovně se daří lépe díky ekonomickému růstu a úhradové vyhlášce, která ji podle něho zvýhodňuje. VZP má podle ministra financí nejnižší počet pojištěnců na jednoho zaměstnance a je nejméně efektivní ze všech zdravotních pojišťoven.

„Ředitele jmenuje Správní rada VZP, kde má Hnutí ANO devět členů, kteří proti staronovému řediteli Zdeňku Kabátkovi nehlasovali,“ ohradil se vůči Babišovi Němeček.

„A někdo by konečně mohl zfilmovat deník pana ředitele Dbalého – psal taky o Kabátkových metodách. To by byl trhák. Rád bych to produkoval,“ rozepsal se následně Babiš na Twitteru.

Čtěte také: Soud zastavil stíhání někdejšího správce VZP Pečenky, hrozilo mu deset let vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články