Policie zadržela bývalého sekretáře ministerstva obrany Vylitu

Armádní majetek

Policie zadržela bývalého sekretáře ministerstva obrany VylituNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Policie zadržela bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s odvoláním na jeho advokáta Petra Kočího, který informaci potvrdil. Zatčení se pravděpodobně týká kauzy nezákonného převodu majetku ministerstva na jiné subjekty, v níž byli v úterý obviněni čtyři lidé. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová sdělila, že žalobci dnes k případu nebudou poskytovat nové informace.

Podle informací ČTK se Vylita v úterý vrátil z dovolené v Itálii, aby se zúčastnil výslechu. Policisté ho poté pozdě večer zatkli. „Policie ho zadržela, ale zatím mu nebylo sděleno obvinění a nebylo zahájeno trestní stíhání. Ani skutek, za který by měl být stíhán, nebyl přesněji vymezen,“ řekl Kočí. Podle něj bude dnes odpoledne Vylita na policii podávat vysvětlení.

Mezi dosud obviněnými jsou podle Lidových novin bývalý ředitel VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský a údajně také exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman. Policie stíhá podle deníku pravděpodobně rovněž brigádního generála Vladimíra Halenku, který velí veškeré české vojenské logistice. Kriminalisté se podle LN zajímají také o majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada a jeho kolegu Petra Kratochvíla.

Vyšetřování by se podle neoficiálních informací mělo týkat odprodeje vojenského materiálu a náhradních dílů, pravděpodobně tankových motorů. Pražské vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že byl obviněn jeden bývalý člen managementu firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a příslušník armády.

Čtěte také: Policejní zásah na obraně: detektivové zadrželi 4 osoby

Obvinění měli spáchat trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby – některé dokonané, některé ve stadiu pokusu. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí dva až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pět až dvanáct let vězení. Oba trestné činy jsou podle Prygla posuzovány podle paragrafu, který říká, že podezřelí spáchali „značnou škodu“. 

Sdílet:

Hlavní zprávy