Proměna Vasila Mohority. Ze zapáleného svazáka je sionista

Nečekaná proměna

Proměna Vasila Mohority. Ze zapáleného svazáka je sionistaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Neuvěřitelná proměna se odehrála s bývalým svazáckým a komunistickým funkcionářem Vasilem Mohoritou, který patřil v 80. letech ke špičkám předlistopadového komunistického režimu. Časy se však mění. Ačkoli pro normalizační Československo představoval Izrael jednoho z hlavních nepřátel, Vasil Mohorita otočil – jezdí do Izraele pravidelně a stal se dokonce dobrovolníkem v izraelské armádě.

Zprávu o obrácení komunisty v sionistu přinesl server Aktuálně.cz. Uvedl, že Mohorita slouží jako dobrovolník v programu Sar-El, ve kterém chce odsloužit tři roky služby, v rámci pravidelných turnusů. Ti, kteří Mohoritu v Izraeli potkali, o něm hovoří podle serveru s respektem.

Například Lydii Martykanové, která s ním loni na podzim v kasárnách na Jemenském poli působila, měl pomáhat jako zkušenější kolega a překladatel. „Doporučili mi ho, že jezdí na Sar-El každý rok, navíc prý jezdí i do kibuců učit se hebrejsky, objevil prý své židovské předky,“ řekla Martykanová Aktuálně. Podle ní prý Mohorita objevil ve své rodině židovské předky a jezdí se proto učit do kibuců hebrejsky.

RSDr. Vasil Mohorita (* 19. září 1952 Praha) je bývalý politik Komunistické strany Československa a KSČM, za normalizace předseda českého Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže a poslanec České národní rady, po sametové revoluci místopředseda KSČ a poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V 90. letech se věnoval podnikání. Orientoval se na spolupráci s firmami z Ruska a Ukrajiny. Zpočátku měl úspěchy, ale pak jeho podnikání skončilo.

Sám Mohorita o svém izraelském angažmá příliš hovořit nechce. Novinářům pouze sdělil, že v polních podmínkách prožil krásné chvíle, během kterých „čistil, pucoval, umýval, utíral, leštil, stavěl, boural, sušil.“ Mohorita dnes na svém facebookovém profilu upřesnil, že v Izraeli strávil 6 měsíců v devíti turnusech. A dodal, že s účastníky turnusů v Izraeli mluvím i španělsky, rusky, slovensky a polsky.

Židovský stát, který vznikl v roce 1948, se nejspíš stal Mohoritovým vysněným druhým domovem. 13. března třeba zveřejnil na svém profilu fotografii centra Tel Avivu s Masarykovou ulicí. Na anglický dotaz jednoho z přátel, zda je na místě, odpověděl. „No, I wish.“ (Ne, ale přál bych si to).

Čtěte také: Němci chtějí stíhat české velitele za vraždy na hranicích. Možná i Jakeše

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články