1 Nečekaná proměna

Proměna Vasila Mohority. Ze zapáleného svazáka je sionista

NOVÉ

Témata: ,

Neuvěřitelná proměna se odehrála s bývalým svazáckým a komunistickým funkcionářem Vasilem Mohoritou, který patřil v 80. letech ke špičkám předlistopadového komunistického režimu. Časy se však mění. Ačkoli pro normalizační Československo představoval Izrael jednoho z hlavních nepřátel, Vasil Mohorita otočil – jezdí do Izraele pravidelně a stal se dokonce dobrovolníkem v izraelské armádě.

Zprávu o obrácení komunisty v sionistu přinesl server Aktuálně.cz. Uvedl, že Mohorita slouží jako dobrovolník v programu Sar-El, ve kterém chce odsloužit tři roky služby, v rámci pravidelných turnusů. Ti, kteří Mohoritu v Izraeli potkali, o něm hovoří podle serveru s respektem.

Například Lydii Martykanové, která s ním loni na podzim v kasárnách na Jemenském poli působila, měl pomáhat jako zkušenější kolega a překladatel. „Doporučili mi ho, že jezdí na Sar-El každý rok, navíc prý jezdí i do kibuců učit se hebrejsky, objevil prý své židovské předky,“ řekla Martykanová Aktuálně. Podle ní prý Mohorita objevil ve své rodině židovské předky a jezdí se proto učit do kibuců hebrejsky.

RSDr. Vasil Mohorita (* 19. září 1952 Praha) je bývalý politik Komunistické strany Československa a KSČM, za normalizace předseda českého Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže a poslanec České národní rady, po sametové revoluci místopředseda KSČ a poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V 90. letech se věnoval podnikání. Orientoval se na spolupráci s firmami z Ruska a Ukrajiny. Zpočátku měl úspěchy, ale pak jeho podnikání skončilo.

Sám Mohorita o svém izraelském angažmá příliš hovořit nechce. Novinářům pouze sdělil, že v polních podmínkách prožil krásné chvíle, během kterých „čistil, pucoval, umýval, utíral, leštil, stavěl, boural, sušil.“ Mohorita dnes na svém facebookovém profilu upřesnil, že v Izraeli strávil 6 měsíců v devíti turnusech. A dodal, že s účastníky turnusů v Izraeli mluvím i španělsky, rusky, slovensky a polsky.

Židovský stát, který vznikl v roce 1948, se nejspíš stal Mohoritovým vysněným druhým domovem. 13. března třeba zveřejnil na svém profilu fotografii centra Tel Avivu s Masarykovou ulicí. Na anglický dotaz jednoho z přátel, zda je na místě, odpověděl. „No, I wish.“ (Ne, ale přál bych si to).

Čtěte také: Němci chtějí stíhat české velitele za vraždy na hranicích. Možná i Jakeše

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.