Robejšek: Proti ANO se nevymezujeme. Nabízíme novou formu vládnutí
VZNIK NOVÉ STRANY
V podzimních sněmovních volbách budou mít tradiční politické strany nového sebevědomého soupeře, čerstvě vzniklou stranu, která nese název Realisté. Podle jejího duchovního otce Petra Robejška ale nemá vznik strany nic společného se vstupem Andreje Babiše a jeho hnutí ANO do politiky. My se vlastně nevymezujeme proti žádné straně, my se vymezujeme proti metodě vládnutí, říká.
„Pro mě to byl velmi dlouhý proces. Ve svých úvahách jsem dospěl k závěru, že si myslím, že mohu nabídnout alternativní a efektivnější model vládnutí, který se zásadně odlišuje od toho dosavadního,“ uvedl serveru Echo24.cz Robejšek, podle kterého rozhodně nebyl impulzem pro založení nové strany Babišův vstup do politiky.
„Tradiční strany jsou navyklé myslet v určitých šablonách, floskulích, ale tohle je něco jiného. My říkáme: To, jak vy děláte politiku, nezávisle na tom, jestli jste levice nebo pravice, děláte ve své podstatě špatně,“ dodal. Realisté si přitom ve volbách věří a jejich volební potenciál je podle nich přibližně 20 procent.
Strana zatím nemá zvolené předsednictví, k tomu by mělo dojít na přelomu února a března. Robejšek ale není podle svých slov pravděpodobným budoucím předsedou. Sám sebe označil za mentora a duchovního otce, jehož úkolem bude koncipovat vize, cíle a metody práce členů strany. Mezi nimi jsou například podnikatel Antonín Fryč, agrární analytik Petr Havel, prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký nebo vysokoškolský profesor Vilém Kahoun.
Jasný není ani program strany, i ten plánuje strana zveřejnit na jaře. Jisté ale už je, že pokud by se do sněmovny dostala, koalici by byla připravena postavit prakticky s každým, s kým se shodne, ale s výjimkou komunistů. „V případě úspěchu budeme mluvit víceméně s každým a budeme hledat někoho, kdo je konformní s našimi myšlenkami,“ uvedl Robejšek.
Představu má strana i o daňovém systému a chování státu k podnikatelům, alespoň podle ekonoma Pavla Kohouta, který je další tváří strany. „Já jsem ekonomický liberál a jsem naprosto přesvědčen, že stát by neměl házet klacky pod nohy podnikatelům, že by měl naopak umožňovat takové podmínky, aby bylo možné zajít na tržnici a tam si koupit od drobného zemědělce třeba cibuli bez nějaké náročné elektronické administrativy,“ popsal serveru Echo24.cz svůj postoj k obávané elektronické evidenci tržeb.
„Pokud chce ministerstvo financí a stát postupovat pragmaticky, tak by se měl zaměřit na to, aby získal velké poplatníky. Například aby se Česká republika stala atraktivním daňovým domicilem, jako se to podařilo Irsku, jako se to daří Maltě nebo Lucembursku a aby velké firmy tady rády danily a rády podávaly daňová přiznání. A aby se tu dařilo obecně podnikání,“ dodal Kohout, podle kterého by stát měl rozšířit daňovou bázi a ne si došlápnout na malé podnikatele.
Zatím ani není jasné, zda strana bude chtít postavit svého kandidáta do prezidentských voleb. Podle Robejška je na něco takového ještě brzy, nicméně to nevyloučil.