Islámský terorismus v Bavorsku. Syřan před útokem sliboval věrnost IS

Teror v Německu

Islámský terorismus v Bavorsku. Syřan před útokem sliboval věrnost ISAKTUALIZUJEME
Muž se odpálil v neděli kolem desáté hodiny večer v historickém centru čtyřicetitisícového města Ansbach, které leží západně od Norimberku. Foto: FOTO: Reuters
Svět

ly Echo24

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Hermanna bylo nalezeno video, ve kterém útočník z Ansbachu hrozí v arabštině útokem. Podle Hermanna slíbil Syřan ve videu, které natočil na mobil, věrnost vůdci Islámského státu. Teroristická organizace se posléze k útoku přihlásila. Hermann tak čin označil za terorismus. Informovala o tom britská BBC.

Podle Joachima Hermanna se v bytě 27letého žadatele o azyl našly dva mobilní telefony a několik SIM karet a notebook. Ve videu podle ministra hrozí Syřan útokem, který měl být pomstou Němcům, kteří podle něj zabíjejí muslimy. Přihlásil se také k teroristické organizaci Islámský stát. Útočník také v nahrávce tvrdí, že jedná ve jménu Alláha a zmínil se o vůdci IS abú Bakru Bagdádím. Bavorský ministr vnitra Hermann proto mluví o tom, že měl čin islamistický motiv. 

K útoku se v pondělí odpoledne následně Islámský stát přihlásil prostřednictvím své agentury Amak. „Útočník provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na země, které jsou součástí koalice, jež bojuje proti Islámskému státu,“ uvedla agentura Amak. Německo se přímých bojů proti IS přitom neúčastní. Z Turecka ale létají jeho letadla Tornado, která zajišťují letecký průzkum pozic islamistů pro mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, a Berlín také poskytl spojencům speciální letoun pro tankování ve vzduchu.

Podle policie byla v počítači atentátníka nalezena videa oslavující násilnosti páchané teroristickou skupinou Islámský stát. Pachatel měl podle policie šest facebookových účtů, některé provozoval pod falešnými údaji. V ubytovně, kde útočník žil, se našel kanystr s naftou, kyselina solná, ředidlo, pájka, dráty, baterie a křesadlo, což podle policie mohlo posloužit jako materiál pro sestrojení další výbušniny. Policie ubytovnu evakuovala.

Pachatel útoku přišel do Německa v roce 2014, nedostal však azyl, protože mu ho už dříve udělilo Bulharsko. Nařízení o jeho deportaci zpět do Bulharska bylo pozastaveno kvůli lékařským posudkům, které ukazovaly na psychickou nestabilitu Syřana. Muž se dvakrát pokusil o sebevraždu a byl kvůli tomu hospitalizován na psychiatrické klinice.

Muž se odpálil v neděli kolem desáté hodiny večer v historickém centru čtyřicetitisícového města Ansbach, které leží západně od Norimberku. Výbušnina umístěná v jeho batohu útočníka zabila, dalších 12 lidí bylo zraněno. Herrmann rovněž uvedl, že explozivní zařízení bylo natolik silné, že ho útočník jasně musel sestavit s cílem, aby zabilo víc lidé, ne pouze sám sebe. Muž se snažil dostat na hudební festival, který se v Ansbachu konal od pátku.. Dovnitř se mu nepodařilo dostat, protože neměl vstupenku.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière nechal kvůli nedávným útokům posílit policejní hlídky na nádražích a letištích. „Náš stát je silný a zůstává silný. Bezpečností orgány udělají vše pro to, aby se situace již neopakovala,“ řekl de Maizière na pondělní tiskové konferenci. Také upozorňoval, že Evropa potřebuje jednotnou databázi, kde by si příslušné orgány mohly vyměňovat informace o potenciálně nebezpečných uprchlících. Veřejnost na tiskové konferenci vyzýval ke zdrženlivosti. „Vyšetřování útoku v Ansbachu je zatím ve velmi raném stadiu. Nelze vyloučit spojitost s mezinárodním terorismem, konkrétně s IS,“ řekl de Maiziére. V té době však ještě nebyl obeznámen s novými důkazy.

Čtěte také: Další útok: V Bavorsku se odpálil Syřan, zranil 12 lidí, sebe zabil