Den D pro Babiše. Odstřihnou poslanci Agrofert od dotací?

Lex Babiš zpátky ve sněmovně

Den D pro Babiše. Odstřihnou poslanci Agrofert od dotací?AKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Hned prvním bodem na programu dnešní poslanecké schůze je znovu „lex Babiš“. Novelu zákona o střetu zájmů, která omezuje podnikání členů vlády, vrátil poslancům s několika pozměňovacími návrhy Senát. Poslanci rozhodnou, jestli připomínky senátorů přijmou, nebo odhlasují zákon v podobě, kterou schválili v polovině září. V tom případě by členové vlády a další funkcionáři neměli už od 1. ledna 2017 přístup k veřejným zakázkám a nemohli žádat o nenárokové dotace. Třetí nejméně pravděpodobnou variantou je, že poslanci neschválí žádnou verzi.

ČSSD, ODS, KDU-ČSL i TOP 09 a Starostové se shodují na tom, že prioritou je, aby novela prošla. „Nejdříve budeme hlasovat pro pozměňovací návrhy Senátu. Když to neprojde, tak pro původní verzi novely Poslanecké sněmovny. Prostě aby se nestalo, že nakonec neprojde nic,“ řekl k tomu za poslanecký klub TOP a Starostové pro Echo24.cz František Laudát. Původní sněmovní podobu by přitom musela schválit nadpoloviční většina všech poslanců.

Stejně jako Laudát hovoří i Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD. „Poslanci ČSSD podpoří senátní verzi zákona a v případě, že nebude schválena, budeme hlasovat i pro původní verzi sněmovny,“ uvedl deníku Echo24.cz Sklenák. Podstatou senátní verze novely je přitom odložení účinnosti zákona z ledna na září příštího roku. Podle senátorů totiž potřebují ti, na které zákon cílí, více času na přípravu.

Části normy o některých omezeních pro podnikání členů vlády, včetně pozměňovacího návrhu budoucího ministra pro legislativu a lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) o vlastnictví médií i poslance Martina Plíška (TOP 09) o dotacích a veřejných zakázkách, mají ale podle senátní verze platit skoro hned. Jejich účinnost se předpokládá už 15 dnů potom, co zákon vyjde ve sbírce.

Čtěte také: Senátoři vrátili lex Babiš poslancům

Zbyněk Stanjura (ODS) sice řekl, že poslanecký klub ODS bude o hlasování o novele jednat až na svém zasedání před samotnou schůzí sněmovny, na situaci by to ale podle něj nemělo nic změnit. „V tuto chvíli je jasné, že budeme hlasovat pro sněmovní verzi. Očekávám, že novela projde, ale víte, jak to bývá – někdy se stává, že poslanci obrátí a hlasují jinak, než avizovali,“ uvedl Stanjura.

KDU-ČSL si nechala obě verze novely zanalyzovat a podle předsedy jejího poslaneckého klubu Jiřího Mihuly to vypadá spíš na podporu senátní verze. Mihola dodal, že KDU-ČSL střet zájmů jako vládní návrh od začátku podporovala. „Stejně jako jsme podporovali pozměňovací návrhy poslance Chvojky i poslance Plíška. Myslíme si, že je ze své podstaty správně, aby člen vlády nemohl vlastnit média a ani se nemohl účastnit investičních dotací,“ dodal.

To Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu Úsvit – Národní Koalice zopakoval, že Úsvit chce, aby se novele nepřezdívalo lex Babiš. Navzdory tomu také nejmenší poslanecký klub novelu podporuje. „Šli jsme do sněmovny s tím, abychom zabránili korupci. Nechceme to nazývat lex Babiš. Z našeho pohledu je pro samotné ministry výhodné, aby se k dotacím nedostávali,“ uvedl s tím, že očekává, že novela v každém případě projde.

To si myslí i autor zákazu veřejných zakázek, nenárokových dotací a investičních pobídek pro členy vlády, Martin Plíšek (TOP 09). „Myslím si, že to projde. Ať už ta senátní, nebo sněmovní verze – ony se zase tak moc zásadně neliší,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že jeho TOP 09 může podpořit obě verze.

V souvislosti s novelou se minulý týden objevily informace, že v pozměňovacím návrhu Jana Chvojky „vypadlo písmenko“ Zákon je napsán tak, že vlastnit média nebudou smět nejen ministři, ale i senátoři, poslanci, zastupitelé všech úrovní a další veřejní funkcionáři. Právě kvůli takto širokému zákazu by mohla být novela vykládána jako „ústavně neslučitelná“. Chvojka však uvedl, že se nejedná o chybu, ale o záměr autorů návrhu.

Čtěte také: Lex Babiš je v ohrožení, kvůli jednomu písmenu nemusí platit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články