‚Paroubkův‘ LEV 21 jde do voleb s extremisty z DSSS

‚Paroubkův‘ LEV 21 jde do voleb s extremisty z DSSS 1
Domov

df Echo24

Strana Národní socialisté – LEV 21 půjde do podzimních voleb v Ústeckém kraji společně s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), která je známá svým krajně nacionálním programem a pořádáním protiromských demonstrací. Za LEV 21 přitom v minulosti kandidovali i Romové a pro buňku v České Lípě v Libereckém kraji, kterou tvoří většinově Romové, je to nemilým překvapením.

Obě strany spojuje důraz na nacionalismus, přesto je jejich spojení pro krajské a senátní volby, které se budou konat letos na podzim, překvapivé. Národní socialisté – LEV21 jsou považováni za levicovou stranu, kterou v roce 2011 spoluzakládal bývalý český premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten odmítl záležitost komentovat s tím, že už není členem strany. Ústřední tajemník strany Jaroslav Andres přitom o jeho ukončení členství ve straně neví.

Naproti tomu Dělnická strana sociální spravedlnosti je považována za krajně pravicovou stranu kvůli jejímu vyhrocenému nacionalismu a tradiční protiromské rétorice, kterou v posledním roce doplnila o uprchlickou tématiku. Jejím lídrem je Tomáš Vandas, který převzal předsednictví po své matce Haně Pavlíčkové poté, co byla jeho Dělnická strana v roce 2010 rozpuštěna na příkaz Nejvyššího správního soudu kvůli svému programu s rasistickým podtextem a spolupráci s neonacistickými skupinami.

Spolupráce LEV 21 a DSSS byla veřejnosti poprvé oznámena na letošní prvomájové demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti v Ústí nad Labem, jejímž tématem byla především imigrace a údajná islamizace Evropy, což jsou témata, která DSSS momentálně akcentuje nejvíce. Na demonstraci vystoupil i místopředseda Národních socialistů – LEV 21 Petr Benda, někdejší předseda krajské organizace ČSSD v Ústeckém kraji a poslanec Parlamentu ČR. Benda zde oznámil, že jeho národní socialisté nebudou v letošních krajských volbách kandidovat samostatně.

Nyní je spolupráce LEV 21 a DSSS oficiální a ústředí strany zve na čtvrteční tiskovou konferenci v sídle krajské organizace LEV 21 v Ústí nad Labem, na které vystoupí jak Petr Benda, jenž momentálně vede stranu z pozice statutárního místopředsedy, tak předseda DSSS Tomáš Vandas. Ten se bude v rámci říjnových voleb na Ústecku ucházet o post senátora.

Ústřední tajemník LEV 21 Jaroslav Andres potvrdil deníku ECHO24.cz volební spolupráci obou politických subjektů, ale s odkazem na čtvrteční tiskovou konferenci nechtěl sdělit podrobnosti, například zda-li strany sestaví společnou kandidátní listinu, nebo budou členové jedné strany usilovat o zvolení do krajských zastupitelstev v rámci kandidátky druhé strany.

Na Liberecku nepředstavitelné

Spojení je pikantní už jen z důvodu, že v minulosti kandidovali za LEV 21 i Romové, proti kterým Vandasova DSSS brojí. Server Romea.cz píše také o probíhající spolupráci některých oblastních buněk strany s romskou komunitou.

Buňka LEV 21 v České Lípě na Liberecku má paradoxně dokonce většinu členů Romů. Jedna z čelných představitelek buňky Hana Janová pro server ECHO24.cz řekla, že spojení s takovou stranou, jako je Dělnická strana sociální spravedlnosti Tomáše Vandase, by pro její buňku strany LEV 21 nepřipadalo k úvahu. Podle Janové by za spojením v Ústeckém kraji mohla být snaha ústecké organizace LEV 21 zaplnit kandidátní listinu ať už s pomocí kohokoliv.

Čtěte také: Hokejista Šlégr se vrací od Paroubka k ČSSD. Bude kandidovat do Senátu

Čtěte také: DSSS dál povede Vandas: proti islamizaci a Babišovi