Uhynul medvěd Petr Vok, táta slavných medvíďat z večerníčku

Symbol Českého Krumlova

Uhynul medvěd Petr Vok, táta slavných medvíďat z večerníčkuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zámek v Českém Krumlově přišel o jednoho ze svých symbolů. Po jednatřiceti letech uhynul medvěd Petr Vok, který žil v hradním příkopu u prvního nádvoří. Známá byla i jeho tři medvíďata, Vojta, Kuba a Matěj, hvězdy večerníčků Méďové.

Zámecký medvědář Jan Černý pro iDnes.cz uvedl, že byl medvěd uspán. „V neděli jsme se po zasedání lékařského konsilia rozhodli, že Voka uspíme. Byl starý a byl už také nemocný. Třicet jedna let je pro medvěda neuvěřitelný věk, Vok vlastně přesluhoval už skoro pět let,“ uvedl pro server.

Na zámku zůstaly dvě medvědice, Marie Terezie a Kateřina, s kterou měl medvěd Vok tři slavná medvíďata. Jeden z jeho potomků, medvěd Vojta, však uhynul už letos v dubnu v Berouně. Bylo mu 16 let, příčinou úmrtí bylo nejspíš selhání srdce.

Čtěte také: Nový příběh medvídka Pú: jde popřát královně, princ dostane balónek

Podle chovatele Václava Chaloupka mohl Vojta rovněž trpět nějakou genetickou vrozenou vadou. Přece jen se jednalo o několikátou generaci medvědů, která vznikla příbuzenským křížením.

Čtěte také: V Tatrách vyhlásili mimořádnou situaci. Medvědi vnikají do domů

Na českokrumlovském zámku má chov medvědů tradici už několik stovek let. Schwarzenbergové je tam údajně chovali už od roku 1707. Medvěd Petr Vok byl pojmenován po českém velmožovi a posledním Rožmberkovi vlastnícím Český Krumlov, který zámek definitivně opustil v roce 1602.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články