Co se stalo? Dvě hodiny nefungoval Google, YouTube ani Gmail

Neobvyklý krach na internetu

Co se stalo? Dvě hodiny nefungoval Google, YouTube ani GmailAKTUALIZUJEME
Mapa by měla ukazovat, kde se v průběhu dne objevily problémy s připojením vyhledávače Google a s ním spojených serverů. Foto: FOTO: http://downdetector.com/status/google/map
2
Panorama

Echo24

Velmi ojedinělá situace nastala v úterý v podvečer. Na téměř dvě hodiny mezi 19 až 21 hodinou přestaly fungovat stránky Google a s ním spojené služby. Server se opět podařilo zprovoznit krátce po 21 hodině. Vedle dominantního světového vyhledávače nefungoval ani YouTube či Gmail. Podle všeho se výpadek netýkal jen České republiky, ale také minimálně dalších evropských zemí. Informace o výpadku přicházely ale i z USA.

Nejvíce ohlasů na nefunkční Google se podle informací na sociálních sítích ozývalo z východní Evropy. Podle mapy, která ukazuje, kde přesně k výpadků internetového vyhledávače došlo, byly problémy především v Evropě, v menší míře i na východě USA. Výpadky byly zaznamenány i v Japonsku či v Jižní Americe.

„Teďka nejsem online. Nezlobte se,“ řekla v úterý večer deníku Echo24.cz šéfka českého Google Taťána le Moigne na otázku, zda má k celé situaci nějaké podrobnosti.

Odborník na kybernetiku Aleš Špidla pro Českou televizi řekl, že aktuálně nelze spekulovat o tom, proč či kdo Google napadl. Jde však podle něj o jistou prestiž. „Nejde jen o Google nebo Youtube, ale je na to navázaná i infrastruktura firem, to všechno nefunguje. Nemůžeme komunikovat, to je problém. Závislost na fungování takových služeb je daleko hlubší,“ řekl Špidla.

V České republice nefungoval například web Respektu. Problémy hlásily i lidé s telefony používající systém Android i společnosti, které využívají služeb Googlu, jako jsou Liftago či Discord. V souvislosti s výpadkem pak propadla návštěvnost několika českých webů o celé desítky procent.

Lidé si na výpadky Googlu stěžovali i prostřednictvím sociálních sítí.

Minutu ticha za #Google. Pojďme si raději číst knížku.

— Magdaléna Novotná (@mag_daleen) 22. listopadu 2016

Internetový podnikatel v oblasti informačních technologií Zdeněk Cendra uživatelům na Twitetru v době výpadku radil, jak se s výpadkem vypořádat. Několik poskytovatelů internetu přesměrovalo svá připojení do zahraničí a získalo tak přístup ke službám od Googlu.

Čtěte více: Google publikoval falešné zprávy během voleb v USA