Babiš ohrožuje čerpání dotací v příštím roce, varuje Dienstbier

Neústavní a chaotická novela

Babiš ohrožuje čerpání dotací v příštím roce, varuje DienstbierNOVÉ 1
Domov

Echo24

Legislativní rada doporučila vládě odmítnout novelu o poskytování dotací, kterou předložilo ministerstvo financí. Důvodem byla neústavnost a chaotičnost předlohy, řekl novinářům ministr a předsedy rady Jiří Dienstbier (ČSSD). Dodal, že ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš předložením nekvalitního materiál ohrožuje čerpání dotací v příštím roce. Ministerstvo financí odmítlo, že by současná rozpočtová pravidla ohrožovala čerpání dotací.

Ministerstvo financí uvedlo, že připomínky rady posoudí v rámci dalšího legislativního procesu, v tuto chvíli se k nim ale nebude detailně vyjadřovat. „Zásadně však odmítáme tvrzení, že by současná rozpočtová pravidla ohrožovala čerpání dotací, ostatně to vykazuje v posledních letech výraznou akceleraci,“ uvedl mluvčí MF Michal Žurovec.

Novela by podle stanoviska rady měla v návaznosti na loňský verdikt Nejvyššího správního soudu řešit vztah správního řádu a procesu poskytování dotací včetně možnosti soudního přezkumu rozhodnutí o poskytnutí dotace. Návrh ministerstva financí měl buď vyloučit použití správního řádu na poskytování dotací, nebo fakticky zavést vlastní pravidla na správním řádu nezávislá.

Čtěte také: Babiš si našel nový cíl – úřad ministra Dienstbiera

Že poskytování dotací spadá pod správní řád, však ve svém verdiktu podle rady potvrdil Nejvyšší správní soud. Ministerstvo financí by proto mělo předložit novelu, v níž by správní řád na proces přidělování dotací přiměřeně aplikoval a nedubloval. Navržené znění by znamenalo soudní spory o to, která ustanovení správního řádu použít, a tím ohrožení čerpání dotací v příslušném kalendářním roce.

Ministerstvo návrh hájilo s tím, že jej konzultovalo se všemi poskytovateli dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu. Podle nich by novela měla vyloučit použití správního řádu, proces poskytování dotací podrobněji upravit a umožnit neúspěšným žadatelům využít opravné prostředky.

Dienstbier se také ohradil proti Babišovým tvrzením, že rada proces schvalování zákonů zdržuje a že je zpolitizovaná. Poznamenal, že radu tvoří 30 expertů převážně z právnických fakult a jediným politickým členem je ministr. Cílem rady je úsilí o právní kvalitu zákonů. Dienstbier také uvedl, že současná rada z 35 návrhů ministerstva financí podpořila 21 hned napoprvé a dalších 13 při opětovném projednávání.