Lidovci mluví o destrukci rodiny, Marksová nechápe, co jim na vládním dokumentu vadí
KONCEPCE RODINNÉ POLITIKY
Přibližně měsíc před volbami se koaliční strany ještě stačily dostat do potyčky. Na vině je koncepce rodinné politiky, kterou těsnou většinou ve vládě prosadilo hnutí ANO se sociálními demokraty. To se ale nelíbí lidovcům. Jejich šéf Pavel Bělobrádek ji označil za útok na rodiny, čímž dost překvapil svoji koaliční partnerku ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD), která je autorkou dokumentu. Podle ní nejsou lidovci schopní uvést konkrétní opatření, které jim vadí.
„Vůbec to nechápu. Když se totiž zeptáte na konkrétní opatření, která jim vadí, nejsou schopni nic uvést. Je snad útokem na rodiny podpora manželských poraden, zavedení novomanželských půjček či rozšiřování kapacit pro předškolní děti? Nebo snad nesmíme konstatovat, že je potřeba pomáhat dětem samoživitelek, protože ty jsou u nás nejvíce ohroženy chudobou?“ podivila se nad postojem koaličních lidovců pro server Echo24 Marksová.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Lidovci se do koncepce v pondělí ostře pustili a dokonce řekli, že by kvůli dokumentu opustili vládu, kdyby to měsíc před volbami mělo nějaký smysl. Problém mají přitom především s tím, že se koncepce rozchází s koaličními plány. „Je pro nás zásadní, že na jedné straně koncepce chce odebrat slevu na manželku fungujícím rodinám, a na druhé straně chce tento výpadek podpory pro pracující rodiče, kteří řádně vychovávají děti, nahradit plošnými sociálními dávkami pro každého,“ vysvětlil své výtku k materiálu serveru Echo24 Bělobrádek.
To skutečně v materiálu stojí. Sleva na manželku či manžela podle dokumentu necílí přímo na rodiny s dětmi a nijak nezohledňuje výchovu dítěte nebo péči o osobu blízkou. „Téměř čtvrtina manželských dvojic, které slevu uplatňují, žádné děti nemá. Velká část rodin s dětmi na ni naopak nemá nárok. Sleva například zcela opomíjí trend, podle kterého se téměř polovina dětí rodí mimo manželství, a proto jejich rodiče nemohou tuto slevu využít. Slevu nemohou využít ani rodiny samoživitelek či samoživitelů. V současnosti přitom asi 404 tisíc českých dětí vyrůstá jen s jedním rodičem,“ píše se v dokumentu.
Špatný materiál?
Kriticky se ke koncepci vyjádřil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „ČSSD v čele s paní ministryní Marksovou se vyloženě snaží o úplnou destrukci rodin a další přibližování Norsku, kde už lidé téměř nejsou schopni normálních a stabilních vztahů. Ty jsou přitom nejen prokazatelně nejlepší pro děti, ale pro stát i nejjednodušší na podporu. Věřím, že u běžně smýšlejících lidí tento silový krok ČSSD ve volbách uškodí. Považovat totiž za rodinu třeba dva gaye chtějící dítě je absurdní nesmysl ve stylu „sociální dávky všem,“ uvedl pro server Echo24 Zdechovský.
- bezplatné předškolní vzdělávání (mateřské školy, dětské skupiny a mikrojesle, vyjma obědů);
- výstavba startovacích bytů pro rodiny s dětmi za tři miliardy korun ročně;
- podpora částečných úvazků (slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele);
- zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc Kč alespoň na 250 tisíc Kč tak, aby odpovídal zvýšení minimální mzdy v minulých letech
- plošné fungování družin při všech základních školách včetně bezplatných základních kroužků;
- zvýšení přídavků na dítě o 300 Kč;
- zavedení novomanželských půjček;
- plošné zavedení mikrojeslí;
- zahájení debaty na úrovni tripartity o opatřeních, která by redukovala platové rozdíly mezi pohlavími;
- zavedení institutu sdíleného pracovního místa;
- zvýšení peněžité pomoci v mateřství na 75 procent předchozího příjmu;
- přejmenování mateřské a rodičovské „dovolené“ na jiný vhodnější název;
- úprava daňové slevy na manžela či manželku;
- zvýšení porodného na 15 tisíc Kč pro všechny děti a na 3,5násobku životního minima;
- zavedení kampaně na podporu prevence neplodnosti;
- zvýšení dotací na prorodinné aktivity pro obce a neziskový sektor;
- zajištění dlouhodobého financování dětských skupin ze státního rozpočtu po roce 2020;
- zvýšení limitu 46 hodin měsíčně v předškolním zařízení pro děti do dvou let;
- zavedení motivačního střídacího bonusu pro otce při péči o dítě;
- zlidštění a zkvalitnění porodní a poporodní péče v českých nemocnicích.
Marksová si ale myslí, že lidovci ani nevědí, který materiál se v pondělí projednával. „Na vládě jsem musela panu vicepremiérovi Bělobrádkovi říct, že mu psali úvodní slovo ze starých podkladů“ dodala Marksová. Podle ní se šéf lidovců zmiňoval o návrhu, podle nějž by mohly ženy podstoupit umělé oplodnění i bez souhlasu muže, který nyní potřebují. To ale podle Marksové z koncepce i na návrh ministerstva zdravotnictví vypadlo.
Právě to kritizovali lidovci asi před rokem, když přišla koncepce na přetřes poprvé. Bělobrádek dokonce vyzval premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, aby přípravu dokumentu okamžitě zastavil. Postoj lidovců se ale ani po roce nezměnil, dokument je pro ně stále nepřijatelný.