Kubiš s Gabčíkem podle Hollywoodu. Američané točí film o atentátu

Natáčení v Praze

Kubiš s Gabčíkem podle Hollywoodu. Američané točí film o atentátuNOVÉ
Americká produkční společnost LD Entertainment zveřejnila první oficiální snímek z filmu Anthropoid, který pojednává o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Na snímku jsou hlavní protagonisté, herci Jamie Dornan (Jan Kubiš) a Cilian Murhpy (Jozef Gabčík). Foto: Foto: James Lisle/LD Entertainment
13
Domov

Kristýna Novotná

Americká filmová produkce přes léto obsadila Prahu. Natáčí tu historický snímek Anthropoid, který pojednává o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po režisérovi Jiřím Sequensovi (Atentát), Petru Nikolajevovi (Lidice) a tvůrci Bondovek Lewisu Gilbertovi (Operace Daybreak – Operace Úsvit) tak jedna z nejvýznamnějších událostí československých dějin zaujala i Hollywood.

Komparsisté v dobovém oblečení posedávající na trávě skrytí ve stínu před horkem, kteří čekají na pokyn režiséra Seana Ellise. Všudypřítomné modrobílé pásky upozorňující na zákaz vstupu a členové filmového štábu kroužící v přilehlém parku kolem Badeniho ulice poblíž Pražského hradu, kteří hlídají, aby se do záběru nedostali kolemjdoucí.

Natáčení koprodukčního filmu Anthropoid kromě náhodných chodců sledují převážně skupinky mladých dívek. Ty čekají, až se na place ukáže jedna z hlavní hvězd snímku, irský herec Jamie Dornan. Ten se proslavil ztvárněním postavy Christiana Greye ve filmové adaptaci světového bestselleru 50 odstínů šedi. Dornan ve filmu hraje československého výsadkáře Jana Kubiše. Roli Jozefa Gabčíka pak získal rovněž Ir, a to Cilian Murhpy, známý z filmu Počátek.

Hlavně nefotit

Objevil se už i první oficiální snímek z filmu, který zveřejnilo americké produkční studio LD Entertainment. Zobrazuje hlavní protagonisty, herce Jamieho Dornana a Ciliana Murhpyho, skrze přední sklo dobového automobilu. Produkce si jinak pořizování fotek i informace ohledně natáčení přísně hlídá.

„Nefotit!“ ozývá se z několika stran najednou po snaze vytáhnout z kapsy telefon. „Prosím vás, hlavně nic nefoťte. Režisér to zakázal kvůli hercům a nepřejí si to ani majitelé historických aut,“ řekl pro ECHO24.cz člen štábu. „Můžete se zkusit zeptat produkce, ale ta vám to stejně nedovolí. Oni jsou na to ti Američané hákliví,“ dodal.

I přes zákaz focení na place se na sociálních sítích snímky z natáčení objevují. Stará se o to hlavně fanouškovská základna Jamieho Dornana:

Dopravní komplikace

Natáčení s hvězdnými herci ale už příliš neocenili řidiči aut a hlavně cestující MHD, kterým se na tři dny v obou směrech uzavřela hlavní tepna z Malostranské na Hradčanskou. Tramvaje, které Badenovou ulicí projíždějí (č. 12, 18, 57), i další vozidla se tak musela odklonit do vedlejších ulic.

Když se natáčelo naostro, policie navíc dopravu zastavila i v okolí. Vždy ale pouze na několik minut. Kromě pražské Badeniho ulice se bude natáčet i v chrámu Cyrila a Metoděje pod Karlovým náměstím v Resslově ulici, ve Zvonařce nebo na Barrandově.

„Na veškeré informace ohledně průběhu natáčení platí embargo. Můžu jen říct, že bude trvat zřejmě až do začátku září a velká část se bude odehrávat v ateliérech na Barrandově,“ uvedla pro deník ECHO24.cz za českou stranu Uljana Donátová s odkazem na stanovisko americké produkční společnosti LD Entertainment.

Čtěte také: Hvězda z Padesáti odstínů šedi dorazila do Varů

Na Barrandově pro potřeby natáčení vznikla i replika interiéru chrámu Cyrila a Metoděje, ve které se bude točit namísto skutečného vnitřku kostela. „Já jsem ještě něco takového neviděl a je to neuvěřitelná stavba,“ komentoval konstrukci na Barrandově během tiskové konference na festivalu Karlovy Vary David Ondříček, jehož společnost Lucky Man Film je koproducentem filmu.

„Pro nás jako české koproducenty je významné, že máme možnost podílet se na látce, tak výrazně spojené s našimi dějinami, ale uchopené s možností uměleckého přesahu, který přináší tvůrčí potenciál celého týmu pod vedením Seana Ellise,“ dodal Ondříček.

Aňa Geislerová nebo Alena Mihulová

Britský režisér Sean Ellis, tvůrce filmů Metro Manila nebo Cashback, z českých herců obsadil Aňu Geislerovou, která si v koprodukčním snímku zahraje partnerku Jozefa Gabčíka Liběnu Fafkovou. Dále pak Alenu Mihulovou, známou z filmu Sestřičky. Ta získala roli Marie Moravcové, jejíž rodina parašutistům pomáhala. Ve filmu se objeví také Václav Neužil, Kryštof Mucha, Ondřej Malý, Jan Budař a Martin Hofmann.

Partnerku Jamieho Dornana alias Jana Kubiše pak představuje Kanaďanka Charlotte Le Bon známá z filmu Láska na kari.

Téma atentátu na Reinharda Heydricha, ke kterému došlo 27. května 1942 v pražské Libni se už stalo námětem mnoha domácích filmových i televizních snímků. Mezi nejslavnější ztvárnění operace Anthropoid patří film Atentát z roku 1964 režiséra Jiřího Sequense. O dekádu později se do námětu pustil i britský tvůrce Bondovek Lewis Gilbert a vznikl film Operace Daybreak. Tomu jsou však vytýkány značné historické nepřesnosti.

„Poprvé jsem se začal zajímat o příběh operace Anthropoid v roce 2002, kdy jsem viděl televizní dokument o této události. Nikdy předtím jsem o operaci neslyšel a byl jsem doslova uchvácen činy a skutečnostmi, které jsem viděl,“ řekl ve Varech režisér Ellis. „Chci, aby to byl film plný emocí, ne epické válečné drama. Jde mi o osudy Kubiše a Gabčíka, chci poznat, co cítili,“ dodal.

Čtěte také: Velkofilmy z Česka: stát filmařům nabízí 800 milionů

Češi natáčeli v Utahu sci-fi komedii Mars