CNN jako fake news? Jak zinscenovat protest muslimů proti teroru

kontroverze ohledně demonstrace

CNN jako fake news? Jak zinscenovat protest muslimů proti teroruNOVÉ
kontroverzní demonstrace v Londýně Foto:

Foto: printscreen youtube

1
Svět

voš Echo24

CNN o víkendu po vražedných atentátech v Londýně zveřejnila reportáž Becky Andersonové o muslimech, kteří vyšili do ulic britské metropole, aby protestovali proti teroristickému útoku. Záběry, které měly zřejmě zlepšit obraz muslimské komunity, pak převzala řada jiných světových médií. Nedlouho poté se ale na webu objevilo video, které ukazuje jak Andersonová se svým štábem demonstranty za asistence policie přímo režíruje, ukazuje kdo a jak má zvednout transparent apod. Konzervativní mediální scéna nyní obvinila CNN z vytváření fake news. CNN to ale odmítá a tvrdí, že obvinění je nesmysl.

Video zobrazuje policisty, kteří těsně před reportáží Becky Andersonové za její režie, organizují demonstranty před kamerami v místě, které bylo policisty vyklizeno a uzavřeno. Necelé desítce muslimských demonstrantů, kteří na místě zřejmě skutečně protestovali, je ale vysvětlováno, kam se mají přesně postavit a jak správně držet transparenty, aby byly na kameře vidět. Muslimové, převážně ženy, jsou v jinak prázdné ulici různě přemisťovány, aby záběr CNN byl co nejlepší.

Záběry „vytvořené“ demonstrace muslimů proti teroru, které byly televizí CNN výsledně natočeny, pak byly převzaty i dalšími médii. Šlo například o BBC 1, AP,  Fox News či německou ARD. Po zveřejnění výše uvedeného režírovaného videa se však kauzou začali zabývat američtí konzervativní blogeři či alternativní média, která reportérku a CNN obvinila ze zinscenování celé demonstrace. Kratší analýzou mediálního pokrytí aféry se dnes v podvečer zabýval i německý Frankfurter Allgemeine. Ten zdůrazňuje především reakci konzervativních komentátorů, ale samotnou „inscenaci“ sám nijak zvlášť nekomentuje. Avšak uvádí, že německá ARD nyní převzaté záběry z reportáže CNN stáhla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

CNN obvinění z vytváření fiktivních zpráv odmítá: „Tento příběh je nesmysl. Skupina demonstrantů, která se pohybovala kolem policejního koridoru, byla důstojníky vpuštěna dovnitř, aby měla možnost ukázat své transparenty médiím. CNN byla jednoduše společně s dalšími médii přítomná a celou věc natočila,“ uvedla CNN ve svém prohlášení, které přinesl například server washingtonexaminer.com.

Čtěte také: Teroristé v Londýně zabili sedm lidí. Policie je zneškodnila za 8 minut