Zelená nafta prošla vládou. Babiš ve střetu zájmů

Sleva pro zemědělce

Zelená nafta prošla vládou. Babiš ve střetu zájmůAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Filip Nachtmann

Vratku na spotřební daň z pohonných hmot, takzvanou zelenou naftu, i pro zemědělce v živočišné výrobě v pondělí schválila vláda. Stát tak přijde o 385 milionů korun ročně. Pikantní je, že novelu předkládal do vlády vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který je kvůli svému podnikání ve střetu zájmů. Hlasování se sice zdržel, když mu ale koncem minulého roku vláda úkol zadávala, nijak prý neprotestoval. Kdo bude novelu obhajovat před poslanci, zatím není jasné.

Ministerstvo financí v posledních týdnech požadovalo, aby návrh na znovuzavedení vratky spotřební daně z pohonných hmot předložilo ministerstvo zemědělství. Ministr financí Andrej Babiš totiž zároveň vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnik v Česku. A měl proto obavy, že mu kritici vyčtou jeho střet zájmů. „Nechci zase poslouchat nadávky od pana Kalouska,“ řekl Babiš již dříve ve vysílání České televize.

Avizoval také, že se na vládě kvůli svému podnikání v zemědělství zdrží hlasování a že doufá, že ve sněmovně bude novelu obhajovat ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). O tom ale musí rozhodnout vláda, nebo premiér.

Podle Úřadu vlády ČR měl nicméně Babiš s podobným argumentováním přijít už dříve. Tedy ve chvíli, kdy mu vláda tento úkol jako kompetenčně příslušnému ministrovi zadávala. Tehdy ale šéf ANO nic neřekl. „Námitka střetu zájmu měla být uplatněna již v prosinci, kdy danou věc vláda projednávala, a nikoliv skoro dva měsíce poté,“ odmítl konkrétně úřad.

Sobotka: Pokračujeme v podpoře zemědělců

Pokud teď zákon projde zdárně celým legislativním procesem, bude od července vratka v hodnotě 4 380 korun na 1 000 litrů paliva. Nově ji budou moci uplatnit zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí nebo koz. To je i Babišův případ. O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá zhruba tisícovka subjektů.

„Jde o důležitý krok vládní koalice v podpoře zemědělců. Naše vláda nejdříve rozhodla v dubnu 2014 o zachování zelené nafty na stejné úrovni jako v roce 2013, nyní rozšiřujeme daňové zvýhodnění i pro zemědělce v živočišné výrobě,“ komentoval rozhodnutí vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).