Intriky na Praze 6. Pizzerie Grosseto musí po 20 letech zavřít

PODIVNÉ PRAKTIKY RADNICE

Intriky na Praze 6. Pizzerie Grosseto musí po 20 letech zavřítNOVÉ
Interiér dejvické restaurace a pizzerie Grosseto. Foto: FOTO: grosseto.cz
1
Domov

Monika Zavřelová

Známá dejvická pizzerie Grosseto bude muset nečekaně po 20 letech skončit svůj provoz na Praze 6. Jednatelé se teď dozvěděli, že musí prostory opustit do poloviny května. Radnice jí za nejasných okolností neprodloužila nájemní smlouvu a bez vyhlášení veřejné soutěže prostory pronajala provozovateli staroměstské restaurace Al Forno, společnosti FINE FOOD CZ. Ta podle usnesení z roku 2014 dlužila první městské části 220 tisíc korun.

„O celé záležitosti jsme se dozvěděli před pár dny. Je to všechno velmi čerstvé,“ říká pro server ECHO24.cz jednatel dejvického Grosseta Zdeněk Šulc, který je překvapen z nestandardního jednání městské části a hlavně radního Romana Mejstříka (ANO), který zodpovídá za majetkovou politiku Prahy 6. „Provoz budeme muset skončit ke 14. květnu,“ dodává.

Dejvické Grosseto v lednu standardně požádalo o prodloužení nájemní smlouvy. V únoru se ale jednatelé od radního Mejstříka dozvěděli, že smlouva není pro město výhodná, město zároveň avizovalo vyhlášení výběrového řízení na nového nájemce prostor. K tomu ale nikdy nedošlo.

Vedení společnosti se poté následně uznalo argumenty o nevýhodnosti smlouvy pro městskou část a společně se dohodli na navýšení nájmu na měsíc ze 120 tisíc na 200 tisíc korun. Tento návrh byl poté předložen i městské dislokační komisi, která záměr prodloužit smlouvu o další pět let doporučila Radě Prahy 6.

Radnice s Grossetem nekomunikovala

Městská část mezitím na své úřední desce vyvěsila záměr uzavřít dodatek smlouvy o prodloužení pronájmu prostor pizzerie Grosseto.

Tohoto záměru si všimla společnost FINE FOOD CZ, s.r.o., jejíž jednatelé poslali na radnici dopis a nabídli nájemné ve výši 300 tisíc korun, tedy o celých 100 tisíc korun více než Grosseto. David Hudos, jeden z jednatelů FINE  FOOD na dotazy ECHO24.cz týkající se domluvy s radnicí nechtěl odpovídat. Pouze dodal, že jejich záměrem bylo a bude pokračovat v konceptu italské restaurace.

Jednatel pizzerie Grosseto Šulc se podle svých slov v mezičase snažil komunikovat s radním Mejstříkem, ten prý ale na telefonáty neodpovídal. Podle Mejstříka je ale toto tvrzení účelové a neodpovídající skutečnosti. „Důvodem bylo to, že současnému nájemci končí nájemní smlouva a radnice tak měla povinnost upozornit, resp. vyvěsit na úřední desce záměr tuto prodloužit. Nicméně se přihlásil jiný zájemce, který nabídl o 100 000 korun na nájemném měsíčně více, než stávající provozovatel pizzerie při současném zachování obdobného provozu. Z toho ohledu je postup radnice zcela dle pravidel, byt se může zdát nestandardní,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář serveru Echo24.cz.​

Situaci bude řešit zastupitelstvo

Opoziční zastupitelé ODS plánují na tento případ na pátečním zastupitelstvu Prahy 6 upozornit. „Zásadně nesouhlasím s nestandardním postupem rady, která schválila nového nájemce, aniž by to ten stávající věděl a mohl se účastnit transparentní soutěže. V současné době ověřujeme, zda byl tento postup v souladu se zákonem o hlavním městě Praze,“ řekl pro Echo24.cz zastupitel za ODS Jakub Stárek.

Městskou část Praha 6 v současné době vede TOP 09 v čele se starostou Ondřejem Kolářem. TOP 09 na radnici vládne společně s Hnutím ANO, KDU-ČSL, Starosty a nezávislými a Stranou zelených. 

Společnost Grosseto, která v Praze působí přes 20 let, provozuje pět restaurací a jeden obchod s italským vínem a potravinami. V současné době má 30 zaměstnanců.