My jsme měli nárok, Ukrajině ho neodpírejme
Poslanecká sněmovna na Zelený čtvrtek po šesti měsících odkladů schválila asociační dohodu s Ukrajinou. Tato dohoda o přidružení se začala vyjednávat již v roce 2007, tudíž přímo nesouvisí se současnými událostmi na Ukrajině. Cílem dohody je prohlubování a hlavně urychlování ať už politických, tak hospodářských vztahů mezi EU a Ukrajinou.
Smlouva má tak podpořit vývoj zásadních reforem, hospodářské oživení, správu věcí veřejných a odvětvovou spolupráci. Nejdůležitější věcí, kterou smlouva obsahuje, je pak komplexní program pro budování institucí.
Kromě extrémních výroků z řad Úsvitu a KSČM, jejichž názory se v mnohem sbližují, byla většina poslanců pro přijetí dohody. A to i přesto, že křídlo uvnitř ČSSD si pro druhé a třetí čtení dohoda klade řadu podmínek.
Schválením dohody se řadíme k dalším 17 zemím EU, které již tak učinily.
Na adresu těch, kteří mají problém s asociační dohodou a používají pro podporu svého postoje nejrůznější argumenty, odpovídám: Vzpomeňme si, jak se k nám chovali například Němci, Francouzi či Holanďané začátkem 90. let. Copak jsme někdy z oficiálních míst zaslechli věty podobné těm, které dnes zazněly v Poslanecké sněmovně? Copak jsme někdy od nich slyšeli, že Československo nemá na spolupráci s Evropským společenstvím nárok. Protože je to země, kde ještě neproběhla transformace, a také země, která je prolezlá korupcí a kde jsou na nejrůznějších postech nedůvěryhodní bývalí komunisté?
Neslyšeli, ba právě naopak. Pokusme se zachovat stejně.