Ruské kolo nad Smíchovem nebude. ‚Spekulace o výšce jsou mimo‘

ZMATKY KOLEM RUSKÉHO KOLA

Ruské kolo nad Smíchovem nebude. ‚Spekulace o výšce jsou mimo‘NOVÉ
Ruské kolo by Praha 5 chtěla postavit na konci smíchovské náplavky na Hořejším nábřeží nedaleko železničního mostu Foto: FOTO: Praha 5
Domov

Tereza Vilímová

Projekt šedesátimetrového ruského kola, které chce Praha 5 nechat vybudovat u smíchovské náplavky, se s největší pravděpodobností neuskuteční. Památkáři jej nechtějí povolit, vadí jim právě jeho výška a kolo by teoreticky povolili jen v případě, že by mělo pouze 12 metrů. Diskuze nad výškou kola je ale podle radnice vyloučena, smlouva je totiž uzavřena na konkrétní výšku.

Památkáři už dříve avizovali, že povolení kolu, které má výšku 60 metrů, nedají. Kolo by totiž převyšovalo okolní zástavbu v dané lokalitě a narušovalo pohledové situace do památkové rezervace. „Pokud vím, dosud jsme nebyli kontaktováni ani investorem, ani zástupcem městské části Prahy 5 a nemáme k věci technické podklady, považujeme ale v této chvíli za vyloučené, že bychom tuto realizaci připustili,“ uvedla serveru ECHO24 pražských památkářů Andrea Holasová.

„Hlavním argumentem je kolize s režimem Pražské památkové rezervace, jejími horizonty a dalšími hodnotami. Tento názor s námi sdílí i příslušný úřad, tedy Odbor památkové péče magistrátu Prahy. Navíc projekt není představován v úplnosti, protože kolo musí mít technické a provozní zázemí, parkoviště, přístup návštěvníků a podobně,“ dodala Holasová.

Ředitel odboru památkové péče magistrátu Jiří Skalický pouze v rozhovoru pro deník Blesk připustil, že kolu by dali zelenou v případě, že by měřilo pouze 12 metrů. „Pokud tato pouťová atrakce bude mít 12 metrů, zapadne architektonicky i objemově do zástavby v okolí a prostoru, tak samozřejmě je to k diskusi a dá se říct, že neohrožuje univerzální hodnoty památkové rezervace,“ řekl Skalický pro Blesk.

Podle radnice je ale výška kola daná a nelze nad ní spekulovat. „Nájemní smlouva hovoří o návrhu, který uchazeč předložil, to znamená o vyhlídkovém kole o výšce 60 metrů. Spekulace o jiné výšce proto nejsou relevantní,“ uvedla serveru ECHO24 tisková mluvčí městské části Praha 5 Helena Šmídová. Kolo tak s největší pravděpodobností na smíchovské náplavce stát nebude.

Podezřelý investor s vazbami na lobbistu Rittiga

Záměr na využití lokality na Hořejším nábřeží, kde by kolo mělo stát, vypsala městská část před časem. Přihlásila se jediná společnost Timsbury Capital s ruským kolem a také soutěž vyhrála. Společnost výši investice odhaduje na zhruba 200 milionů korun. Výrobu kola by měla mít na starosti nizozemská společnost Dutch Wheels. „V současné době připravujeme podklady pro získání potřebných povolení,“ sdělil serveru ECHO24 zakladatel společnosti Jiří Havrda.

Právě společnost Timsbury Capital ale řadě kritiků vadí. Protikorupční organizace Transparency International totiž zjistila, že společnost má vazby na známé pražské kmotry. Jmenuje například vazby jejího zakladatele Jiřího Havrdy ve společnosti Chemprah pražského právníka Filipa Chytrého nebo podnikatele Jiřího Pergla, jehož aktivity jsou úzce provázány s advokátní kanceláří MSB Legal a osobami kolem lobbisty Ivo Rittiga. Firma má navíc jepičí život, byla založena na začátku letošního dubna čistě za účelem stavby kola.

Smlouva podle místostarosty obsahuje závazné termíny, při jejichž nedodržení ze strany investora smlouva zanikne. Podle zástupce starosty Martina Slabého by měla společnost do konce roku 2017 získat veškerá potřebná povolení pro stavbu kola a poté do 18 měsíců by mělo být kolo postaveno. Nájemné, které bude činit 56 500 korun měsíčně, by měla firma podle Slabého začít platit od ledna 2017.

Praha 5 chce ruským kolem přitáhnout turisty. „Turistický ruch se odehrává na částech Prahy 1 a je velká škoda, že Praha 5 nemá možnost turistický ruch přetáhnout sem k nám. Potřebujeme vytvořit něco, za čím by turisti šli. Neumím si představit nic jiného, co by bylo takovým velkým lákadlem,“ řekl Slabý.

Proti vybudování vyhlídkového kola se už vyslovila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Považuje jej za zbytečné, podle ní má Praha jiná atraktivní lákadla pro turisty. Nesouhlasí ani část místních obyvatel, která využívá nedaleké hřiště a obává se jeho ohrožení. Proti jsou i opoziční zastupitelé.

Čtěte také: Památkáři ruské kolo na Smíchově nepovolí. S kolem ve Vídni se nedá srovnat

Co s ruským kolem na Smíchově? Bude vozit betonové květináče

Ruské kolo na náplavce způsobilo poprask. Opozice mluví o korupci