Stát chce elektronicky sledovat pohyb vína, slivovice nebo bezinu

Stát chce elektronicky sledovat pohyb vína, slivovice nebo bezinuNOVÉ
Domov

Velký bratr postupuje

Echo24

Stát připravuje legislativní návrh na elektronické sledování dopravy výrobků, které jsou zatížené spotřební daní jako například pohonných hmot, vína nebo lihovin. V tomto volebním období se už asi schválit nestihne. Při diskusi o novele vinařského zákona to řekl zástupce generálního ředitele Celní správy pro výkon Lumír Šatran.

„Byla by to změna zákona o spotřebních daních. Zatím je to jen záměr a jsme v počátcích, teprve se dělá hodnocení dopadů regulace (RIA) a ještě to není v paragrafovaném znění,“ uvedl Šatran. Podklady jsou podle něho ale již připravené, distributoři lihu by tak místo vedení evidenčních knih informovali celníky mobilní aplikací. „Novela by měla odlehčit evidenční zátěži subjektům, které distribuují lihoviny nebo pohonné hmoty,“ dodal.

Podle něho by se měla dotknout dovozového vína, případně vína na export. „Distributor nám to zadá a my víme, že to víno je v pohybu, určené tomu a tomu příjemci. Není to nic, co by mělo někoho omezovat, je to jenom zpřehlednění pohybu zboží, nic víc,“ tvrdí. Podle webové prezentace celníků by měl systém fungovat zdarma.

Pro nové opatření by byl například Svaz vinařů ČR, proti na diskusi vystoupil například místopředseda Vinařské asociace ČR Petr Marek.

Související články