Islamisté zveřejnili drastické video s vraždami křesťanů

SNÍMKY UVNITŘ

Islamisté zveřejnili drastické video s vraždami křesťanůAKTUALIZOVÁNO
Masová poprava Foto: Reprofoto: YouTube.com/DOLAH
6
Svět

vb Echo24

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu další video, které zachycuje bezcitné vraždy „nevěřících“. Podle předběžných zpráv jde o etiopské křesťany a dvě popravy, které video zachycuje, se měly odehrát v Libyi. Islamisté kromě vražd křesťanů ve videu ničí i křesťanské památky.

Prvních několik minut bezmála půlhodinového videa, které je technicky velmi profesionálně zpracované, se věnuje historii křesťanství a historii soužití mezi křesťany a muslimy, pochopitelně v islamistickém pojetí. Hlas v arabštině mluví o životě a ukřižování Ježíše Krista, vývoji jednotlivých církví a zmiňuje se i o křížových výpravách, kde využívá záběry z hollywoodského filmu Království nebeské. To působí trochu ironicky, protože radikální islamisté západní kulturu – včetně filmů – nenávidí.

Následují různé citace z koránu a dalších islámských náboženských textů, které se vztahují právě k soužití s křesťany a dalšími „nevěřícími“. Ve videu několikrát zazní slovo „káfir“ (nevěřící) a „džizja“ (náboženská daň vybíraná od nemuslimského obyvatelstva).

Video dále zachycuje skupinky islamistů, jak ničí křesťanské památky. Radikálové strhávají ze zdí náboženské obrazy a ničí vnitřní prostory kostelů a kaplí. U několika svatostánků potom strhnou velké kříže umístěné na střeše a nahradí je černou vlajkou Islámského státu.

Následují samotné popravy etiopských křesťanů. První skupina zajatců je chladnokrevně rozstřílena automatickými puškami. Poprava se měla stát na jihu Libye v provincii Fezzán. Záběry, které zachycují obě skupiny těsně před popravou, jsou doplněny titulkem: „Následovníci kříže patřící k nepřátelské etiopské církvi.“

Druhá skupina byla popravena ještě brutálněji – lidé v oranžových mundúrech byli nemilosrdně podřezáni na pobřeží Středozemního moře. Islamisté následně jejich těla s podřezanými krky ponořili do mořské vody. Ta se záhy zbarvila do ruda. Pravděpodobně má jít o výhružku křesťanské Evropě, která je jen o několik stovek kilometrů severně od místa popravy. 

Poprava druhé skupiny se zřejmě odehrála v provincii Barka na východě Libye. Objevily se i spekulace, že jde o to samé místo, kde islamisté před nedávnem stejně brutálním způsobem popravili skupinu koptských křesťanů. Nutno podotknout, že kvůli nestabilní situaci v severní Africe a především v Libyi, se zatím pravost videa nepodařilo nezávisle ověřit. 

Představitel kanceláře patriarchy etiopské ortodoxní církve AP sdělil, že oběťmi byli zřejmě etiopští běženci, kteří doufali, že se dostanou do Evropy. Podobné naděje chovají tisíce afrických uprchlíků, pro které se uzlovým bodem na cestě přes Středozemní moře na „starý kontinent“ stala právě severoafrická Libye. Východoafrická Etiopie zatím nedokáže potvrdit, zda byli popraveni její občané. S odvoláním na mluvčího etiopské vlády o tom informovala agentura Reuters.

Etopie, kde většinu obyvatelstva tvoří etiopští ortodoxní křesťané, se zapojila do vojenských útoků v sousedním převážně muslimském Somálsku, což vyvolalo hněv islámských radikálů. „Muslimská krev, která protekla rukama vašeho náboženství, není laciná,“ prohlašuje podle AP radikál v novém videozáznamu. O krocích vlády v Addis Abebě se ale výslovně nezmiňuje. 

Koncem března muslimští radikálové zveřejnili video, na kterém jejich bojovníci stínají hlavy osmi mužům, údajně šíitským muslimům. Dotyční prý byli zabiti v provincii Hamá v centrální části Sýrie. 

Poslední dvě videa extremistů, zveřejněná v tomto měsíci, ukazují následky ničení historických památek ve starověkém městě Nimrúdu v Iráku a v severoiráckém městě Hatra. Podobným způsobem IS postupuje i v dalších místech historického významu na území Iráku a Sýrie, která ovládá. 

Čtěte také: Dvě stovky jezídů čekaly popravu, islamisté je pustili

Islámští vrazi jako hrdinové: děti si hrají na popravy