Za pět dní stovka útoků. Britské referendum spustilo xenofobní lavinu

RASOVÁ NEVRAŽIVOST NA OSTROVECH

Za pět dní stovka útoků. Britské referendum spustilo xenofobní lavinuNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje stoupence britských nacionalistických uskupení. Foto: Reprofoto: youtube.com/RuptlyTV
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Krátce poté, co Britové v referendu rozhodli, že odejdou z Evropské unie, se v ostrovní zemi spustila lavina xenofobie. Rasová a etnická nesnášenlivost směřuje ponejvíce na britské muslimy a východoevropské přistěhovalce. Jen útoků na muslimy bylo podle britského ústředí muslimských obcí za posledních pět dní více než sto.

Atmosféra na Britských ostrovech houstne. Zdá se totiž, že vítězství euroskeptiků, mezi jejichž hlavní argumenty patřilo znovunabytí kontroly nad migrací do Británie, u řady lidí dalo průchod dlouhodobé nespokojenosti s cizinci. Přestože se nevraživost vůči cizincům zatím omezuje zejména na slovní výpady a vandalství, počet takzvaných útoků z nenávisti roste.

Například šéf britského ústředí muslimských obcí si na stránkách deníku Guardian postěžoval, že od vyhlášení výsledků klíčového referenda zaznamenal více než stovku takových útoků. „Výsledek referenda o EU možná přiměl rasisty k tomu, aby věřili, že většina společnosti souhlasí s jejich názory na imigraci a souhlasí s těmito projevy nenávisti,“ napsal.

S takzvaným útokem z nenávisti se v posledních dnech setkala i známá britská novinářka Sima Kotecha, která pracuje pro stanici BBC. Novinářka si na Twitteru postěžovala, že ji v jejím domovském městě nazvali jako „Pakošku“, což je dehonestující označení pro lidi pákistánského původu. Novinářka dodala, že se s takovým označením v Británii nesetkala od 80. let.

Nárůst v počtu útoků po skončení referenda o (ne)vystoupení z EU ostatně potvrdili i britští policisté. Policisté prý zaznamenali nárůst počtu stížností na takzvané útoky z nenávisti o 57 % ve srovnání se stejným obdobím v květnu. Znepokojení nad nárůstem počtu útoků vyjádřil i vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn, který vyzval policii, aby situaci řešila.

Počet útoků však ve skutečnosti může být i vyšší. Britský list The Times s odvoláním na dobrovolníka, který pomáhá obětem útoků, uvádí, že jen ve Walesu došlo k šedesáti takzvaným útokům z nenávisti.

V souvislosti s útoky se na Twitteru zároveň objevil hashtag #PostRefRacism, kterým označují své příspěvky lidé, již se dostali do problémům kvůli svému skutečnému či domnělému původu. Do problémů se ostatně dostal i manchesterský mladík snědší barvy pleti, který cestoval tramvají. „Vrať se zpátky do Afriky,“ vyslechl si mladík mimo jiné.

Útokům čelí i Poláci

Kromě muslimů jsou podle dosavadních zpráv v médiích další ohroženou skupinou Poláci. Těch v Británii podle odhadů žije více než milion a jejich přítomnost u části britské veřejnosti už delší dobu vzbuzuje odpor.

Nevraživost vůči našim severním sousedům se projevila například o víkendu, kdy se v ulicích britského města Huntingdon objevily kartičky s xenofobním sloganem: „Opusťme Evropskou unii – už žádná polská havěť“. Kartičky zároveň vyzývaly „polskou špínu“, aby z Británie odešla domů.

Čtěte také: ‚Už žádná polská havěť.‘ Britské město řeší xenofobní výzvu

O víkendu rovněž došlo k vandalskému útoku na polské kulturní centrum v Londýně, kde se objevilo rasistické graffiti, proti čemuž se následně oficiálně ohradila polská ambasáda. Útoky proti cizincům odsoudil i muslimský starosta Londýna Sadiq Khan.

Čtěte také: Poláci oficiálně protestují proti xenofobním útokům v Británii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články