1 Reakce Íránu na sankce USA

V reakci na sankce USA můžeme odstoupit od jaderné dohody, hrozí Írán

NOVÉ

Témata: , , , ,

Írán odstoupí od dohody o svém jaderném programu, budou-li Spojené státy pokračovat v politice sankcí a donucování. Sdělil to íránský prezident Hasan Rúhání. Podle něj je jeho země připravena od dohody z roku 2015 odstoupit ne v řádu měsíců, ale dní nebo i hodin.

Americký Kongres v červenci schválil nové protiíránské sankce v reakci na íránské raketové testy, podporu skupin považovaných v USA za teroristické a za porušování lidských práv.

Írán před dvěma lety podepsal dohodu o jaderném programu se šesti státy, mezi nimiž jsou také USA. Výměnou za zpomalení jaderného programu byly zrušeny mezinárodní protiíránské sankce.

Teherán zkoušky balistických raket nepovažuje za porušení dohody, protože v rámci testů nezkouší jadernou technologii. Washington sice přiznal, že Írán dohodu neporušuje, ale podle administrativy se neřídí jejím duchem.

Rúhání dnes prohlásil, že jeho země může jaderný program obnovit „za hodinu, za den“, bude-li mu Washington stále hrozit a uvalovat na něj sankce. Jakmile bude práce na jaderné technologii obnovena, může být podle prezidenta rychle přivedena do mnohem pokročilejší fáze, než v jaké byla v roce 2015.

„Neúspěch sankcí a donucování přivedl jejich (americké) předchozí administrativy k jednacímu stolu. Chtějí-li se ke svým metodám vrátit, vrátíme se i my do situace, jaká byla před uzavřením dohody,“ prohlásil prezident, jehož projev přenášela televize.

Americký prezident Donald Trump podle něj světu dokazuje, že není „dobrým partnerem“, protože USA samy „porušují mezinárodní dohody“.

Čtěte také: Íránský dron manévroval nad Perským zálivem pár metrů od amerického bombardéru

Írán otestoval nosnou raketu, kterou může vyslat satelit

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.