Američan uvěřil falešné zprávě o Clintonové a chtěl vystřílet pizzerii

Fake news

Američan uvěřil falešné zprávě o Clintonové a chtěl vystřílet pizzeriiNOVÉ 1
Svět

ly Echo24

Zneužívání dětí v pizzerii pod taktovkou Clintonové – absurdní nepravdivé zprávě uvěřil 28letý Američan, který se ve Washingtonu rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou. Do restaurace vkročil v neděli ozbrojený a chtěl střílet. Nikomu se naštěstí nic nestalo a muže zatkla policie. Informoval o tom list The New York Times.

Washingtonská restaurace Comet Ping Pong se stala ještě před prezidentskými volbami v USA terčem tzv. fake news. Falešné zprávy tvrdily, že pizzerie je údajně zapletená do rozsáhlého nelegálního podniku se zneužíváním dětí. V zadních místnostech restaurace prý docházelo k obchodování s unesenými dětmi. Rozsáhlý zločin měla organizovat Hillary Clintonová a šéf její volební kampaně John Podesta. Konspirační teorii se dokonce přezdívalo Pizzagate s odkazem na slavný skandál Watergate.

Přestože šlo o viditelně nepravdivou a neověřenou zprávu, uvěřilo jí mnoho lidí a majitelé restaurace a jejich zaměstnanci se následně stali terči výhrůžek a nadávek. Zprávu považoval za pravdivou i osmadvacetiletý Edgar M. Welch, který do Comet Ping Pong přišel v neděli konspirační teorii „prošetřit“ osobně.

Hned u vstupu namířil puškou na jednoho ze zaměstnanců, kterému se ale podařilo utéct. Zákazníci začali rychle restauraci opouštět. Přivolaná policie muže zatkla a nikomu se nakonec nic nestalo. Přímo v restauraci pak policie zabavila dvě zbraně, v mužově autě pak našli třetí. Podle The Guardian bylo v neděli odpoledne v pizzerii mnoho rodin s dětmi.

Letošní prezidentské volby v USA byly význačné i silou tzv. fake news. Nepravdivé zprávy se šířily na sociálních sítích, konspiračních webech a občas je omylem převzaly i seriózní deníky či politici. Teorii se zneužíváním dětí tweetoval i generál Michael Flynn, kterého si Trump vybral za poradce pro národní bezpečnost.

„To, co se stalo dnes, ukazuje, že šíření falešných a neověřených bezohledných konspiračních teorií má své důsledky,“ prohlásil majitel Comet Ping Pong James Alefantis, který doufá, že ti, kteří zprávu šířili, se nad sebou zamyslí.

Čtěte také: Fake news jako vrcholné stadium globalizace