Irácká armáda pozastavila postup u Mosulu. Na západ od města se bojuje

IRÁCKÁ ARMÁDA DOPLŇUJE ZÁSOBY

Irácká armáda pozastavila postup u Mosulu. Na západ od města se bojujeAKTUALIZOVÁNO
Šíitské milice zahájily boj proti radikálům západně od Mosulu. Foto: REPROFOTO: YouTube/PressTV News Videos
1
Svět

Echo24

Irácké jednotky pozastavily postup na město Mosul, aby přeskupily své síly a doplnily zásoby. Informoval o tom mluvčí americké armády John Dorrian. Irácká armáda má v plánu rovněž přijmout zvláštní bezpečnostní opatření, která mají zajistit, aby v již osvobozených oblastech nezůstali žádní islamističtí bojovníci. Přestávka v ofenzivě by měla trvat několik dní. Poté budou irácké síly, které ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele s USA, v postupu pokračovat. Na západ od města ale boje pokračují, šíitské milice zahájily ofenzivu proti radikálům.

Podle Dorriana je pauza normálním krokem v této fázi bitvy a neznamená, že by Iráčanům nějakým způsobem v boji docházely síly. Postup prý pokračuje i nadále podle plánu.

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

Americký mluvčí rovněž oznámil, že koaliční nálety se v pátek zaměřily na skupinu asi 50 automobilů, které islamisté shromáždili nejspíš kvůli tomu, aby v nich převezli civilisty do Mosulu. Předpokládá se, že je tam chtějí následně využít jako lidské štíty při obraně města. Letecké údery nicméně zasáhly asi 40 až 45 z těchto vozů ještě předtím, než do nich byli iráčtí vesničané odvedeni. Kde přesně k úderu došlo, John Dorrian nesdělil.

Ruská armáda obvinila koalici vedenou Američany ze spáchání „válečných zločinů“ tím, že útočí na civilisty v Mosulu i jeho okolí. Ruský generál Sergej Rudskoj ukázal údajné důkazy, že nálety ve dnech 21. až 23. října usmrtily přes 60 lidí a dalších 200 jich zranily. Na leteckých záběrech byla vidět například škola na jihovýchodě Mosulu poničená leteckým úderem či další rezidenční budovy. „Doufáme, že USA dodrží své závazky a tyto válečné zločiny důsledně vyšetří,“ dodal ruský generál.

Na západ od Mosulu zahájily šíitské milice boj proti radikálům

Irácké šíitské milice v sobotu zahájily ofenzivu proti teroristům ze samozvaného Islámského státu západně od Mosulu, o který se bojuje od 17. října. Informují o tom zahraniční agentury. Irácká armáda k Mosulu postupuje od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra. „Cílem naší operace je přerušit zásobovací trasu mezi Mosulem a (syrskou) Rakkou, upevnit obklíčení Mosulu a osvobodit“ Tall Afar, sdělil mluvčí šíitských milicí. Irácká vláda milice nasadila do oblastí západně od Mosulu, město samotné má dobýt armáda.

Mluvčí milic také oznámil, že až bude IS poražen v Iráku, chtějí se jeho lidé přesunout do Sýrie a bojovat tam proti IS na straně vojsk prezidenta Bašára Asada. Za šíity stojí Írán, který je jedním z Asadových spojenců. „Až celou zemi zbavíme těch teroristických gangů, jsme připraveni odejít na jakékoli místo, odkud bude ohrožována bezpečnost Iráku,“ řekl mluvčí. Dodal, že mezinárodní koalice vedená Spojenými státy podporuje pouze irácké jednotky a oddíly kurdských pešmergů a že v boji šíitů nemá žádnou roli.

Bojovníci IS obsadili Tall Afar v roce 2014, do té doby tam žili hlavně šíité. Podle velitele jedné z šíitských brigád radí v současném postupu milicím íránští poradci a do operace je zapojeno irácké letectvo. Teroristé z IS se začali stahovat z měst a vesnic do Mosulu a často s sebou berou civilisty jako lidské štíty. Armáda postupuje k Mosulu od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra. Velitelé tvrdí, že většina bojovníků IS odtud již uprchla. „Je to snadné, protože tam už nejsou civilisté,“ řekl k boji o Šúru generál Nadžím Džabúrí.

Podle agentury AP jsou irácké jednotky postupující z jihu ve vzdálenosti asi 35 kilometrů od Mosulu, fronty z jiných směrů jsou městu blíž. Média dnes také informovala o sebevražedném útoku na stanoviště určené šíitským poutníkům v Bagdádu. O život přišlo sedm lidí a přes 20 jich bylo zraněno. Organizace Islámský stát se k útoku přihlásila prostřednictvím agentury Amak.

Čtěte také: Islamisté kolem Mosulu páchají zvěrstva, hlásí místní obyvatelé

Boje o Mosul pokračují, irácké a kurdské jednotky na dohled městu