Vláda schválila rozpočet, Bělobrádek má miliardu navíc na vědu

Vláda schválila rozpočet, Bělobrádek má miliardu navíc na věduAKTUALIZOVÁNO
Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) byl ještě minulý týden ve sporu s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Po schválení návrhu rozpočtu už je ale s objemem peněz na vědu spokojený Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
1
Domov

Jan Kálal

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválil státní rozpočet na příští rok. Zákon počítá se schodkem 100 miliard korun a kalkuluje s růstem platů státních zaměstnanců i novou sníženou sazbou DPH pro léky, knihy a dětskou výživu. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dostal nakonec také víc peněz na vědu.

„Jsem s výsledkem spokojen, získal jsem miliardu navíc plus příslib dalších peněz po výsledcích auditu,“ uvedl Bělobrádek pro ECHO24.cz. Upřesnil také, jak je to s prostředky, o které ještě minulý týden vedl spor s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). „600 milionů bude příští rok z přebytku na základě výsledku společného auditu ministerstva financí, školství a nás,“ zmínil.

Rozpočet v příštím roce počítá s růstem platů učitelů, hasičů, policistů nebo úředníků a také s vyššími investicemi. Novinkou je zavedení třetí sazby DPH.

Bělobrádek s Babišem se přeli především o peníze na další provoz vědeckých technologických center v České republice. Ministr financí podmiňoval poskytnutí prostředků auditem. Podle analýzy ministerstva školství, na kterou upozornil Týdeník ECHO, nejsou některá z center postavených za evropské peníze schopná přežít bez přísunu milionů ze státní kasy.

Nová sazba DPH, vyšší platy i slevy na děti

Rozpočet v příštím roce počítá s růstem platů učitelů, hasičů, policistů nebo úředníků o 3,5 procenta a také s vyššími investicemi. Novinkou je zavedení třetí sazby DPH. S desetiprocentní daní budou obchodníci prodávat léky, knihy nebo dětskou výživu, které mají zatím v 15procentní sazbě. Pro spotřebitele by to mělo znamenat levnější nákup.

Norma kalkuluje také se zrušením zdravotnických poplatků a zvýšením daňových slev na druhé a další dítě. Důchodci si mají v průměru polepšit o 200 korun měsíčně. Příslušné zákony musí ale ještě schválit sněmovna, která o nich jedná v těchto dnech.

Zákon po vládě posoudí sněmovna, pak ho musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

V souhrnu dostane ve srovnání s letoškem přidáno většina kapitol rozpočtu. Pouze 14 z celkových 42 kapitol dostane zřejmě peněz méně.

Ministerstvo financí v rozpočtu na příští rok počítá s celkovými výdaji 1,219 bilionu korun a příjmy 1,119 bilionu. Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění by měly být 975,6 miliardy, což je o 3,2 procenta více než podle rozpočtu na letošek. Mandatorní výdaje by měly příští rok stoupnout o 1,6 procenta na 714,7 miliardy korun.

Největší meziroční růst výdajů na příští rok má mít ministerstvo pro místní rozvoj, a to o čtvrtinu na 14,7 miliardy korun. Největší pokles příjmů je navržen pro ministerstvo životního prostředí, a to zhruba o 28 procent na 9,4 miliardy korun. V souhrnu dostane ve srovnání s letoškem přidáno většina kapitol rozpočtu. Pouze 14 z celkových 42 kapitol dostane zřejmě peněz méně.

Rozpočet během léta nakynul téměř o 100 miliard

Podle předkládací zprávy byly výdaje i příjmy rozpočtu ve srovnání s původním červnovým návrhem zvýšeny o 95,7 miliardy korun. Z toho 88,7 miliardy korun činí peníze z Evropské unie. Dále ministerstvo financí navýšilo příjmy, mimo jiné z daní, o sedm miliard korun, a o stejnou částku i výdaje.

Největší výdaje, téměř polovinu celkových, bude mít tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí. U něj Babišův resort počítá s více než půl bilionem korun a nárůstem oproti letošku o 1,5 procenta.

Deficit veřejných financí by se měl i příští rok udržet pod požadovanou tříprocentní hranicí. Podle odhadů ministerstva financí by měl příští rok deficit veřejných financí stoupnout na 2,3 procenta.