1

Fico není ve verzi 3.0, ale pouze 2.1

Témata: , ,

Bylo to vidět již na první fotografii nové slovenské vlády. Zatímco premiér Robert Fico i ministři se usmívali, pouze ministryně spravedlivosti Lucia Žitňanská se tvářila, jako by chtěla být někde jinde. Žitňanská z doposud opoziční strany Most – Híd byla pro pravicové voliče symbolem transparentní politiky a justice a je autorkou návrhu povinného zveřejňování smluv státních firem na internetu. Teď ale musela pózovat fotografům jako nová vicepremiérka po Ficově pravici.

„Tak masivní klientelismus a korupce, jaké jsou spojeny s touto vládou, se nedaly krýt donekonečna. A je více než symbolické, že stopy posledního případu vedou přímo do kanceláře předsedy vlády,“ napsala Žitňanská na Facebooku ještě 4. února – měsíc před volbami. „Teď je to horší než za Mečiara. I tehdy byla arogance, byla noc dlouhých nožů, to všechno bylo. Ale teď je to horší. Teď je tady nenávist,“ řekl její stranický šéf Béla Bugár ještě v listopadu.

Nová slovenská vláda žádá o 100 dní klidu opozici i média. Ve skutečnosti ale ani nemá proč, protože se změnila jen málo. Na svých místech zůstali kromě premiéra i ministři financí, zahraničí, práce, kultury, Ficův ministr životního prostředí přesedl na ministerstvo hospodářství a jeho šéf parlamentu se stal vicepremiérem. Na svých místech ale hlavně zůstal ministr vnitra, policejní prezident, generální prokurátor (Ficův spolužák) a zatím i šéf tajné služby, kteří ten masivní klientelismus a korupci mají vyšetřit.

Jako prostředky dosavadní opozice a nynějších Ficových partnerů na jeho převýchovu zůstávají pouze ministři dopravy, spravedlnosti a životního prostředí a k nim 17 z celkových 150 poslanců. Nemají navíc na výběr. Most – Híd se potácel kolem pěti procent, tedy kolem existenčního minima a strana Sieť, která se ještě před půl rokem tvářila, že chce mít premiéra, se smrskla na tři procenta. Pokud by vládu položily, předčasné volby by byly jejich posledními.

Pokud někdo na Slovensku věří, že Most a Sieť mohou Fica změnit, mýlí se. Transparentní a moderní Fico ve verzi 3.0 se nedostaví. Bude zde pouze vláda Fica 2.1 s dosavadním vstřícným vztahem ke Kremlu, kritikou Bruselu pokud se hodí, korupci bez soudu s většími rybami a s oligarchy v pozadí politiky. Přibývat bude pouze pravicových politiků, kteří se na fotografiích s Ficem budou tvářit, jako by na nich nebyli.

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné

/
Autor je redaktor Denníku N

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.