Nový nápad: zakopat betonové květníky pod zem. Za peníze EU

Obří betonová monstra

Nový nápad: zakopat betonové květníky pod zem. Za peníze EUNOVÉ
Domov

Některé betonové květníky v Praze 5 by mohly skončit zakopány pod zemí. Nové vedení Prahy 5 hledá způsob, jak s kontroverzními nádobami se stromy naložit. ČTK to dnes řekl nový radní Jan Smetana (ČSSD). Truhlíky objednala radnice za vlády exstarosty Milana Jančíka (tehdy ODS), proti jejich umístění v ulicích se postavili místní obyvatelé. Minulé vedení radnice je proto z ulic přemístilo na volná prostranství, například k lihovaru.

"Necháme vypracovat studii, zda by bylo možné část truhlíků zakopat pod zem," řekl Smetana. Více než 200 truhlíků pořídila radnice před několika lety za asi 18 milionů korun.

Pokud by studie ukázala, že na některých místech by bylo možné truhlíky zahloubit, radnice si nechá udělat projekt, na jehož základě betonové nádoby nechá zakopat pod zem. 

Podle Smetany by v případě umístění truhlíků do země by na ně mohla městská část získat peníze z evropských fondů. Příjem dotace v minulosti pozastavilo ministerstvo financí. "Účel zlepšení životního prostředí to naplní a kdyby část z nich byla dána do země, pak bychom dotaci mohli dostat," řekl. 

Obří betonové květináče začala radnice na území Prahy 5 instalovat v červenci 2012 v rámci projektu Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic. Celkem jich koupila 245. Proti původnímu umístění se ale postavili místní obyvatelé, podle nichž květináče vytvářely bariéry a omezovaly průchod.

Proti květináčům vznikla i petice, kterou podepsalo několik set lidí. Radnice je následně začala sestěhovávat na vybraná místa - řada květináčů je tak nyní vyskládána například u lihovaru na Smíchově.