Nej architekti světa. Podívejte se, za jaké stavby dostali ‚nobelovku‘

PRITZKEROVA CENA ZA ARCHITEKTURU

Nej architekti světa. Podívejte se, za jaké stavby dostali ‚nobelovku‘VELKÁ FOTOGALERIE UVNITŘ
Muzeum Soulages vzniklo ve spolupráci s G. Trégouëtem (Rodez, Francie) Foto:

Foto: Pritzker Architecture Prize/Hisao Suzuki

27
Panorama
Echo24
Sdílet:

Prestižní Pritzkerovu cenu, které se přezdívá Nobelova cenu za architekturu, dostalo trio španělských architektů. Porota ocenila Rafaela Arandu, Carme Pigemovou a Ramóna Vilaltu za jejich umění zasadit budovy do krajiny a spojovat místo a čas. Stojí například za barvami hýřící školkou El Petit Comta ve španělském Besalú nebo netradičním Muzeem Soulages ve francouzském Rodez a mnoha dalšími stavbami, které jsou k prohlédnutí ve fotogalerii článku.

Architekti, kteří působí v katalánském městě Olot, si vysloužili ocenění jako historicky vůbec první trojice. V minulých letech se ještě nestalo, že by bylo vyznamenáno tolik osob najednou. Aranda, Pigemová a Vilalta spolupracují už téměř tři desítky let, a to od roku 1988 a jejich stavby jsou k vidění nejen ve Španělsku, ale také ve Francii a Belgii

Porotu Pritzkerovy ceny zaujala například školka El Petit Comte Kindergarten ve staré části španělského města Besalú. Zvenčí působí jako geometricky přísně pravidelný útvar, který zabírá 1000 metrů čtverečních. Na první pohled jednoduchá stavba ale hýří různými barvami kvůli svisle umístěným trubkám, které vytvářejí dojem duhy.

Školka El Petit Comte Kindergarten (Besalú, Španělsko)
Školka El Petit Comte Kindergarten (Besalú, Španělsko) Foto:

Foto: Pritzker Architecture Prize/Hisao Suzuki

Ve školce, která poskytuje zázemí zhruba 80 dětem, nejsou chodby ani tmavé kouty. Přesto se zde nachází spací místnost, obytné prostory, kuchyně a také administrativní prostory. Každá místnost umožňuje výhled ven. O stavbě, která byla dokončena v roce 2010, píše web The Journal of the American Institute of Architects.

Hodnotitelům se zalíbilo také Muzeum Soulages, na kterém španělské trio architektů spolupracovalo s G. Trégouëtem. Stavba byla vytvořena v malém francouzské městě Rodez na severu země, aby sloužila jako zázemí pro představitele abstraktního expresionismu Pierra Soulage.

Muzeum Soulages vzniklo ve spolupráci s G. Trégouëtem (Rodez, Francie)
Muzeum Soulages vzniklo ve spolupráci s G. Trégouëtem (Rodez, Francie) Foto:

Foto: Pritzker Architecture Prize/Hisao Suzuki

V budově, která byla dokončena v roce 2014, se tak nachází sbírka jeho umění od raných děl až po ta z pozdější doby. Zmíněný web vyzdvihl především materiál, který stavbě dominuje, a to povětrnostně odolná ocel COR-TEN.

Aranda, Pigemová a Vilalta stojí také za množství dalším staveb, mezi které patří podzemní promenáda, která spojuje dva objekty (Palamós, 2007), zastřešený prostor po demolici La Lira Theater (Ripoll, 2011), restaurace Les Cols Restaurant (Olot, 2011), Centrum Barberí Laboratory (Olot, 2008), knihovna Sant Antoni - Joan Oliver Library (Barcelona, 2007), atletický stadion Tossols-Basil Athletics (Olot, 2000), centrum kuchařského umění La Cuisine Art Center (Négrepelisse, 2014) a rodinný dům Row House (Olot, 2012). Prohlédnout si je můžete ve fotogalerii článku.

Prestižní ocenění převezme trojice architektů 20. května v Tokiu a je spojené také s peněžní odměnou ve výši 100 000 dolarů (2,7 milionu Kč). Pritzkerovu cenu za architekturu založili v roce 1979 Jay Pritzker, podnikatel a filantrop, zakladatel hotelové skupiny Hyatt, a jeho žena Cindy. Od tohoto roku je udělována žijícím architektům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pritzkerovu cenu za architekturu získala trojice ze Španělska

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články