1

Nečekané. ODS se naučila prohrávat

Kdo chce zvítězit, musí umět také prohrát. Tradiční moudrost vypadá povrchně, přesto v sobě skrývá hlubší pravdu, podle které se dokážou rozumní politici řídit. Občanská demokratická strana zažívá období porážek, které mohou vést k trvalému úpadku a úplné likvidaci dříve kvalitní značky. Přesto se po dvou letech katastrof zdá, že nejhorší má za sebou.

Pražská organizace dříve vládní strany navrhla zrušit oblastní sdružení v Praze 10 a Praze 11-Jižním Městě a za pravdu jí dal včera také republikový výbor. Jako reakce na těžkou porážku v pražských volbách to není vůbec špatné. Výsledky v hlavním městě se občanští demokraté vždy mohli chlubit a i když v roce 2010 prohráli v boji o magistrát, ve většině obvodů svůj vliv zachovali. Letos už šlo o dramatický výpadek, vedoucí pozici udrželi jen ve druhém, devátém a třináctém obvodě. Nejhůře ODS dopadla v Praze 10 a 11 s osmi respektive šesti procenty, což bylo dosud v hlavním městě nepředstavitelné. Přesto se na první pohled zdá, že rušením celých oblastních organizací občanští demokraté přehánějí.

Tento krok je však nade vší pochybnost nutným předpokladem pro přežití ODS v hlavním městě. Dokonce pražský předseda Filip Humplík připustil, že politici z „desítky“ i z Jižního Města ovládali stranické organizace pomocí mrtvých duší a že o kvalitě či poctivosti jejich vlády na radnicích mohou být oprávněné pochybnosti. Jinými slovy, z pohledu občanů bylo dlouholeté působení občanských demokratů v desátém a jedenáctém pražském obvodě jasným příkladem korupčního chování. ODS tedy vzala námitky občanů opravdu vážně a to jí může zachránit.

Umění porážky ovšem spočívá v něčem jiném. Když voják prohraje bitvu nebo politik prohraje volby, pak ztrácí důvěru v ideály, za které bojoval. Kdyby za něco stály, přece by nemohl prohrát. Snaží se tedy vyhnout odpovědnosti a svaluje vinu na ostatní, případně se snaží domluvit s vítěznou stranou na nějakém kompromisu. Ve vojenské terminologii se tomu říká kapitulace, protože pro kompromis s vítězem musím trvale uznat jeho nadřazenost.

Kapitulaci jako metodu povolebních jednání zvolili občanští demokraté na desátém pražském obvodě. Starostku Radmilu Kleslovou (ANO 2011) podpořili s dalšími pěti stranami, mezi kterými nechyběli ani komunisté. Šéf oblastní organizace ODS Milan Richter to jistě jako kapitulaci neviděl. Z jeho pohledu se znovu dala dohromady koalice, kde přece spolupracovali úplně stejní politici a kterou v poslední době stejně řídil nepřímo, z radničních kuloárů. Konkrétně nezávislý starosta Bohumil Zoufalík byl Richterovou pravou rukou, Radmila Kleslová byla místostarostkou v dresu ČSSD. Na radnici zůstane všechno pod kontrolou stejných lidí a na tom záleží.

Naštěstí pro ODS si pražské a posléze celorepublikové vedení včas uvědomily, jaký může mít Richterův pragmatismus politické důsledky. Dříve slavná parlamentní strana přece nemůže po porážce v komunálních volbách přijmout roli minoritního účastníka prapodivné středo-levé koalice, nemůže kapitulovat před populistickým hnutím Andreje Babiše, ani před starostkou, která neumí přesvědčivě vyvrátit předlistopadovou spolupráci s StB. Demokracie je soutěží politických stran a i když některá z nich prohraje, může získat příští volby. Práce v opozici je stejně důležitá a možná důležitější, než účast ve vládě. ODS je demokratická strana a zradila by své principy, kdyby kapitulovala před soupeřem, který se navíc snaží zpochybnit celý demokratický systém.

ODS uznala krutou porážku v Praze 10, odmítla však kapitulaci. Dala tím nejen v hlavním městě najevo dostatečné sebevědomí a konečně nějakým činem deklarovala důvěru v budoucnost. Od této chvíle už může uvažovat o příštím vítězství, což se zdálo ještě nedávno úplně nemožné. V každém případě půjde o dlouhý pochod, důležitým prvním krokem by mělo být založení nové organizace v Praze 10.

/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.