Jurečka zlevní pivo. 'Naivní pasáček vepřů,' kontroval Kalousek

Ministr neprávem osočil Kalouska

Jurečka zlevní pivo. 'Naivní pasáček vepřů,' kontroval Kalousek 1
Domov

Jan Kálal

Pivo v České republice by mohlo mírně zlevnit. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvažuje, že vládě navrhne snížit spotřební daň ze zlatavého moku. Úvahu zveřejnil na Twitteru, jeho hlavní motivací je prý podpořit tuzemskou produkci a zlepšit daňový výběr. Naposledy se tato daň měnila v roce 2010, kdy poskočila o 50 haléřů na půl litru.

„Vážně zvažuji, že navrhnu vládě snížení spotřební daně na pivo. Kalouskovo zvýšení snížilo výběr této daně a celkovou produkci piva v ČR,“ napsal Jurečka kolem čtvrtečního poledne na svém twitterovém účtu. „Jen dodám, že výše spotřební daně nemá až tak zásadní vliv na spotřebu v ČR, ta je stále dlouhodobě vysoká, ale především na výběr daně,“ připojil ministr.

Podle současné legislativy odvádějí velké pivovary z každého hektolitru a každého celého hmotnostního procenta původní mladiny 32 korun. Menší pivovary s roční produkcí do 200 tisíc hektolitrů mají celkem pět snížených sazeb, ve kterých se spotřební daň pohybuje od 16 do 28,80 koruny. Jen za loňský rok stát vybral na spotřební dani z piva zhruba 4,5 miliardy korun.

V rámci Janotova balíčku poskočilo zdanění u velkých pivovarů z 24 na 32 korun. Pokud by Jurečka vrátil sazbu nazpátek, mohlo by to – při plném promítnutí do ceny pro spotřebitele – znamenat zlevnění jednoho půllitru o padesát haléřů.

Kalousek: Naivní pasáček vepřů se plete do daní

Jurečka se ale netrefil ve svém výpadu vůči bývalému ministru financí a nynějšímu šéfovi poslanců TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Nebyl to totiž on, za koho se zdanění piva naposledy zvýšilo. „K posledním zvýšení spotřební daně z piva došlo v rámci takzvaného Janotova balíčku,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí Celní správy ČR Martina Kaňková. Odkázala tak na soubor ekonomických opatření, který se dostal do praxe v roce 2010 a za kterým stál dnes už zesnulý ministr financí Eduard Janota z úřednické vlády Jana Fischera.

V rámci Janotova balíčku poskočilo zdanění u velkých pivovarů z 24 na 32 korun. Pokud by Jurečka vrátil sazbu nazpátek, mohlo by to – při plném promítnutí do ceny pro spotřebitele – znamenat zlevnění jednoho půllitru o padesát haléřů.

„Chtěl jsem reagovat na bezprecedentní lež člena vlády spojenou s osobním útokem vůči mně. Je to prostě hloupá lež.“

Kalousek se proti Jurečkově výtce ozval hned na úvod sněmovních interpelací. Podtrhl, že on jako ministr ani poslanec spotřební daň z piva nezvyšoval. Rovnou si rýpl i do fungování koaliční vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Naivní pasáček vepřů ve funkci ministra zemědělství se plete do daní, které jsou v kompetenci ministra financí,“ prohlásil Kalousek a dodal: „Chtěl jsem reagovat na bezprecedentní lež člena vlády spojenou s osobním útokem vůči mně. Je to prostě hloupá lež.“

Sám ministr konkrétní představu, jak daň změnit, nezveřejnil. Ať bude jeho návrh jakýkoli, bude o něm nejdřív muset přesvědčit svoje kolegy ve vládě v čele s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). A pak i sněmovnu, kde si poslanci nesmí od letoška dát k obědu v místních restauracích během schůzí ani jednu desítku.