Poláci chtějí novým zákonem popřít holokaust, zní z Izraele

Nová polská legislativa

Poláci chtějí novým zákonem popřít holokaust, zní z IzraeleNOVÉ 1
Svět

mc Echo24

Polská vláda schválila nový zákon, na jehož základě hrozí těm, kteří přisuzují polskému lidu a státu zodpovědnost za nacistické zločiny nebo je obviňující z kolaborace s nacisty, několikaleté tresty. Zákon, kterým se má zabývat parlament, kritizují izraelští historikové a odborníci na nacistickou problematiku. Podle nich v konečném důsledku popře holokaust a bude znamenat krok zpět ve vypořádání se s historií, píše izraelský deník The Haaretz.

V polovině srpna schválila polská vláda zákon, na jehož základě hrozí až tři roky vězení a pokuta komukoliv, kdo tvrdí, že Poláci vraždili Židy nebo že spolupracovali s nacisty. Očekává se, že polský parlament zákon, který podle jeho autorů chrání dobré jméno Polska, přijme.

„Tento nový zákon má velmi blízko k tomu, aby popřel holokaust. Je formulován jako zákony prezidenta Erdogana v současném Turecku a Polsko se jím stává součástí anti-liberálního hnutí, které v současné době nabírá na síle. Je to velké zklamání,“ řekl k tomu profesor Yehuda Bauer a akademický poradce institutu pro výzkum holokaustu při Jad Vašem.

Jad Vašem je pomník obětí a hrdinů holokaustu v Izraeli. Součástí památníku je institut a škola pro výzkum holokaustu i největší a nejobsáhlejší archiv dokumentů o holokaustu na světě: je v něm shromážděno více než 62 miliónu stran dokumentů, přes 267 tisíc fotografií a několik tisíc dokumentárních filmů. V areálu se nachází i knihovna zabývající se holokaustem.

Podle Bauera zákon v prvé řadě cílí na ty, kteří tvrdí, že během holokaustu vraždili Židy i Poláci. „Jinými slovy na všechny historiky ze Západu i Izraele, kteří danou problematiku studovali,“ dodal a zdůraznil: „To se přitom skutečně dělo. Všichni ví, že existovali Poláci, kteří se podíleli na vraždění židovských obyvatel. A tvrdit opak je popírání bádání a podle mého názoru i holokaustu.“

Profesor Bauer současně zdůraznil, že důležitými historiky, kteří se tímto tragickým obdobím lidských dějin zabývali, byli také Poláci. Profesor tedy požaduje, aby polská vláda ihned upustila od přijetí takového zákona. „Posuzování toho, co se v historii stalo a co ne, nespadá do pravomocí vlád ani jiných politických subjektů,“ řekl Bauer.

Chystaný zákon rovněž odsoudil předseda Jad Vašem Avner Shalev. Profesor Dan Michman, který je ředitelem Mezinárodního institutu pro výzkum holokaustu při Jad vašem, připravovanou legislativu zase komentoval slovy, že je to zákon ahistorický a odrážející regresi v tom, jak se Poláci od pádu komunismu vyrovnávají s minulostí. 

Michman dále připomněl, že dokonce polský Institut národní paměti přiznal Polákům podíl na vraždění Židů. „Myslím si, že je absurdní, to nejdřív připustit a pak negovat. Ale jak vždycky připomínám mým studentům: v dějinách je možné cokoliv,“ dodal Michman.

Chystaný zákon

Až tři roky vězení by mohly hrozit v Polsku také tomu, kdo použije v souvislosti s nacistickými koncentračními tábory na polském území pojem „polské tábory smrti“ nebo „polské koncentrační tábory“. „Nová pravidla trestají ty, kteří používají urážlivé pojmy poškozující obraz Polska,“ uvedla vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v tiskovém prohlášení.

Na území Polska byly zřízeny například vyhlazovací tábor Osvětim, Sobibor, Majdanek nebo Treblinka. V zahraničních médiích se o nich občas píše jako o polských koncentračních táborech, což Varšavu dlouhodobě dráždí. „Polákům se vaří krev v žilách, když čtou v médiích včetně těch německých, že tu byly polské tábory smrti,“ uvedl podle agentury AFP polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Změny by neměly mít v legislativním procesu větší problémy, neboť polský kabinet má většinu v obou komorách parlamentu a ve vládní straně PiS byl do svého zvolení i nynější polský prezident Andrzej Duda.

Čtěte také:

Památníku holokaustu se nelíbí hledání Pokémonů

AfD se dostala do vnitřních rozporů kvůli výrokům o holokaustu