Iron Man, který dělá auta Tesla a kosmické rakety
Co je za vzestupem Elona Muska
Když Elon Musk před několika týdny představil světu bateriové systémy pro domácnosti a firmy, vyvolalo to diskuse o energetické revoluci a také další vlnu přirovnávání majitele společnosti Tesla Motors k ikonám amerického byznysu, jako byl zakladatel Applu Steve Jobs, ropný magnát John D. Rockefeller nebo letecký konstruktér Howard Hughes.
Muskovi je teprve 43 let, není ale pochyb, že je to mimořádná podnikatelská osobnost se schopností proměňovat vlastní sny ve skutečnost.
Tajemství jeho úspěchu tkví zčásti v tom, že při cestě k naplňování svých až futuristických vizí spoléhá na absolutně racionální uvažování. „Elon říká, že vždycky musíš začít u prvotních základů problému. Jakou to má fyzikální podstatu? Kolik to vezme času? Kolik to bude stát? O kolik levnější to můžu udělat? Právě takový způsob technického a fyzikálního uvažování potřebujete, abyste mohli posoudit, co je možné a zajímavé. Elon je neobvyklý tím, že tohle ovládá a zároveň rozumí podnikání, organizaci, vůdcovství a státním záležitostem,“ říká šéf Googlu Larry Page v nové biografii majitele Tesly Elon Musk, kterou sepsal redaktor americké agentury Bloomberg Ashlee Vance. I když se Musk ocitl téměř bez prostředků, byl terčem posměchu a současně trpěl i v soukromém životě, dokázal zariskovat a najít řešení, které ho vrátilo na vzestupnou trajektorii.
Z PayPalu na Mars přes Iron Mana
V polovině 90. let se vykašlal na studium fyziky na Stanfordu a s bratrem rozjel firmu Zip2, která prodávala internetové mapy a podnikové adresáře. Po čtyřech letech ji prodali společnosti Compaq. Musk peníze investoval do dalšího start-upu, nazvaného X.com. Byla to v podstatě on-line banka, jež se po spojení s další firmou přejmenovala na PayPal.
V roce 2002 PayPal koupil internetový prodejce eBay, na Muska jako největšího akcionáře a šéfa připadlo 180 milionů dolarů. Lidé z branže očekávali, že se zachová jako ostatní internetoví milionáři a prostě založí nějaký další webový servis. Musk si ale chtěl splnit své dětské sny a použil peníze na vysněné projekty, výrobce raket SpaceX, automobilku Tesla Motors a prodejce solárních panelů SolarCity.
Přestože v Česku bývá Musk nejčastěji spojován s Teslou a jejími elektrickými vozy, asi nejvýznamnější a zároveň nejambicióznější byl jeho plán na vývoj soukromé vesmírné rakety v SpaceX.
K myšlence vesmírných letů se upnul s takovou vervou, že někteří lidé začali pochybovat o jeho mentálním zdraví. Přičítali to také komplikované léčbě malárie, jíž se nakazil na dovolené v Africe.
Jakkoli se Muskův plán zdál některým lidem šílený, zapůsobil na hollywoodskou smetánku v Los Angeles, kde bydlel. Seznámil se také s režisérem Jonem Favreauem, jehož inspiroval pro charakter hlavní role ve filmu Iron Man.
Velký profil Elona Muska čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.
Práva na biografii Elona Muska, která již vyšla v USA, získalo pro české vydání nakladatelství Melvil. Na pultech knihkupectví by se měla objevit v říjnu. Více ZDE.