Češi vyvinuli skládací bunkr. Odolá kulometům i 20 kilogramům trhaviny

MOBILNÍ BUNKR

Češi vyvinuli skládací bunkr. Odolá kulometům i 20 kilogramům trhavinyNOVÉ 1
Domov

Echo24

Česká armáda může mít brzy k dispozici speciální mobilní bunkr, který nedokáží prostřelit projektily útočných pušek a kulometů a neporazí ho ani výbuch dvaceti kilogramů trhaviny. Úkryt, který dostal název Iglú, se stal unikátem v celé Severoatlantické alianci, informuje ČT24.

Iglú nedokáží prostřelit ani projektily útočných pušek a kulometů a neporazí ho ani výbuch dvaceti kilogramů trhaviny. „Chová se tak, že ho tlaková vlna obteče dokola a úkryt to přejde bez povšimnutí,“ řekl zkušební technik Pavel Čalkovský. Iglú bude sloužit především v zahraničních misích.

Jeho odolnost by měla časem zvýšit ještě výplň mezi stěnami. „Pro nejvyšší odolnost jsme zvolili jako výplň korundové kuličky s vysokou tvrdostí, které jsou schopny ochránit i proti průbojným projektilům,“ uvedl vedoucí projektu Stanislav Rolc.

Jeho velkou výhodou je, že je skládací. Žádný z dílů neváží více než 60 kg, tudíž by ho dva lidé mohli společně složit za čtyři hodiny. „Je to lehký úkryt, sestavitelný bez nějaké mechanizace, přepravitelný jak letecky, tak v rámci naší přepravní techniky,“ řekl náčelník ženijního vojska AČR Jiří Lustyk.

Jednotlivé díly Iglú dohromady drží speciální čtyřbodové šrouby. „Jedním místem je možné utahovat a ovládat všechny čtyři body a stáhnout panely k rámové konstrukci,“ řekl Rolc.

Iglú se líbí i zahraničním armádám, ředitel Vojenského výzkumného ústavu Brno Bohuslav Šafář řekl, že o něj jeví zájem i NATO. Kryt bude letos na podzim podstupovat vojenské zkoušky. Pokud vše půjde podle plánu, první české jednotky by ho mohly obdržet roku 2018.

Čtěte také:Půl miliardy za nové zbraně. Česká armáda doplňuje zásoby