Trump: Pravými viníky hackerských útoků jsou počítače

Ovlivnilo Rusko prezidentské volby?

Trump: Pravými viníky hackerských útoků jsou počítačeNOVÉ
Budoucí prezident USA Donald Trump Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

nel Echo24

Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump je zásadně proti návrhu dalších sankcí vůči Rusku, se kterým přišli američtí senátoři kvůli údajným hackerským útokům v době prezidentských voleb. Podle Trumpa nejsou viníky ruští hackeři nebo dokonce prezident Vladimir Putin, ale počítače a technologie, protože naše životy tolik komplikují, informuje The Huffington Post.

„Myslím, že počítače nám zásadně zkomplikovaly život. Od doby jejich vzniku jsme se někam posunuli, ale nikdo neví, co se přesně děje,“ uvedl Trump. „Máme rychlost a spoustu dalších věcí, ale nejsem si jistý, že bychom měli ten typ zabezpečení, které potřebujeme“ dodal. Podle něj jsou právě počítače pravými viníky kyberútoků.

Vláda Spojených států v říjnu veřejně obvinila Rusko z odpovědnosti za hackerské útoky na servery Demokratické strany a z pokusů volby ovlivnit ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Server NBC News si je prý „jistý“, že byl do tajné operace zapojen i ruský prezident Vladimir Putin.

Tvrdými ekonomickými sankcemi i narušením diplomatických vztahů pohrozil při návštěvě Lotyšska senátor Lindsey Graham. Trump v rozhovoru pro CNN řekl, že o jeho návrhu nic neví, protože s ním nemluvil a v nejbližší době to ani neplánuje. „Nevím, co dělá, nemluvil jsem s ním. Jde prostě proti mně,“ uvedl. Budoucí prezident Spojených států nicméně uvedl, že je „směšné“, aby mu Rusko jakýmkoliv způsobem pomohlo vyhrát prezidentské volby.

„Hackerství je zajímavé, nikdo doopravdy neví,“ řekl Trump. „ Jakmile něco napadnou, pokud je nechytnete přímo při činu, nechytnete je vůbec. Nikdo potom netuší, jestli byli z Ruska, Číny nebo odjinud“ dodal. „Může to být klidně někdo, kdo se někam nabourá z pohodlí své postele,“ řekl v rozhovoru.

Čtěte také: OBSE terčem kyberútoku. Mstí se ruští hackeři za Ukrajinu?