Záplavy v Evropě. V Paříži museli zavřít metro i Louvre

Povodně v Evropě

Záplavy v Evropě. V Paříži museli zavřít metro i LouvreNOVÉ 1
Svět

Echo24

Silné deště a místní záplavy si v západní Evropě od středy vyžádaly již šest životů. Pět mrtvých je na jihovýchodě Německa, jednu oběť hlásí Francie. Záplavy, kvůli nimž byly evakuovány tisíce lidí, komplikují situaci i v dalších evropských zemích, včetně Rakouska nebo Belgie. V Paříži kvůli stoupající Seině zastavily státní dráhy SNCF provoz na lince C. Uzavřeno je do pátku i muzeum Louvre. Tamní personál podle serveru 20minutes.fr přesune do bezpečí ve vyšších patrech některé sbírky z míst, kam by mohla vniknout voda.

Lokální záplavy vyvolané mimořádně silnými dešti, které nyní sužují centrální část Francie, přinutily v zemi od neděle k evakuaci několik tisíc lidí, na 21 700 domácností je bez elektřiny. Prezident François Hollande sdělil, že v příštích dnech vyhlásí v postižených zónách stav přírodní katastrofy, což umožní vládě ihned uvolnit peníze na pomoc těmto regionům.

Vzhledem k tomu, že předpovědi hovoří o lijácích i ve čtvrtek večer, řeka Seina by měla kulminovat ve výšce 5,7 metru. To by podle zástupců SNCF znamenalo, že bez protipovodňových opatření, konkrétně uzavření čtyř větracích šachet mezi dráhou RER a Seinou, by byly zaplaveny stanice mezi zastávkami Saint-Michel a Musée d’Orsay.

Kvůli záplavám již zemřelo šest lidí. V Německu nalezli záchranáři už ve středu večer v zatopeném domě v bavorské obci Simbach am Inn těla tří žen z jedné rodiny, čtvrtou oběť ve městě našli dnes – byl jí pětasedmdesátiletý muž. Další mrtvou je žena, jejíž tělo záchranáři našli ve středu večer v potoce v obci Julbach. Nyní úřady pohřešují několik dalších lidí.

Náhlý příval vody si vyžádal smrt 86leté ženy v jejím obydlí ve francouzském Souppes-sur-Loing jižně od Paříže – požárníci našli její tělo plavající na hladině.

Kvůli záplavám zasahovali v postižené oblasti na jihovýchodě Bavorska po celou noc záchranáři, nezřídka i s nasazením vrtulníků. Záplavy za sebou na mnoha místech zanechaly spoušť – stovky zničených nebo poškozených domů a obchodů, odplavená auta, polámané stromy, přerušené elektrické vedení nebo ulice zalité bahnem. Škody se jen v Simbachu odhadují na desítky milionů eur. Bavorská vláda už obyvatelům přislíbila pomoc.

Několikátý den silných dešťů zažívá i Belgie, kde záplavy začátkem týdne zasáhly Antverpy. Nyní voda stoupá zejména na východě země v okolí Limburgu, kde museli být někteří lidé evakuováni. Dočasně přerušena byla také železniční doprava mezi Limburgem a Bruselem.

Drobnější problémy vysoká voda způsobila také v částech Rakouska. Ve městě Egg nedaleko hranic s Německem se z břehů vylilo několik potoků, jednu z ulic zasypala zemina.

Čtěte také: Záplavy v Bavorsku si vyžádaly čtyři mrtvé