Novým favoritem na prezidenta Francie je podle průzkumu Macron

Předvolební průzkumy ve Francii

Novým favoritem na prezidenta Francie je podle průzkumu MacronNOVÉ
Kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Novým favoritem nadcházejících prezidentských voleb ve Francii se stal nezávislý centrista Emmanuel Macron, který před tím opustil socialistickou vládu. Tvrdí to průzkum agentury Elabe, jehož výsledky zveřejnil deník Les Echos. Dosud favorizovaný kandidát tradiční pravice François Fillon, kterého zasáhl skandál kolem sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí, by nyní podle šetření nepostoupil ani do druhého kola. Fillon dnes podle médií obvinil vládní levici, že se proti němu spikla, a požádal pravicové poslance, aby ho přes složitost situace dál podporovali.

V prvním kole prezidentských voleb 23. dubna by podle respondentů měla získat nejvíc hlasů šéfka Národní fronty Marine Le Penová, a to 26 až 27 procent, druhým postupujícím do rozhodujícího kola voleb 7. května má být nově Macron s 22 až 23 procenty. Fillonovi se nyní předvídá jen 19 až 20 procent hlasů. Kandidát vládních socialistů Benoit Hamon by skončil až čtvrtý s 16 až 17 procenty. Ve druhém kole prezidentských voleb by měl podle průzkumu Macron jasně porazit Le Penovou poměrem 65 ku 35 procentům odevzdaných hlasů.

Vyhlídky republikánského kandidáta Fillona jsou podle Les Echos o to horší, že průzkum se uskutečnil v pondělí a úterý, tedy předtím, než francouzský týdeník Le Canard enchaîné zveřejnil další nepříjemné informace kolem Fillonovy ženy Penelope. Podle Elabe 76 procent Francouzů pokládá způsob obrany a argumenty Fillona za nepřesvědčivé. V jeho straně se podle místních médií již uvažuje o vybrání nového prezidentského kandidáta.

Fillon dnes připustil, že „skandál zpochybnil věrohodnost jeho kandidatury“. Avšak požádal pravicové poslance, aby ho dále podporovali, a to nejméně ještě 15 dní, do kdy by měly být známy výsledky vyšetřování kauzy kolem jeho ženy.

Le Canard enchaîné minulý týden napsal, že Fillonová inkasovala od státu celkem 500 000 eur (13,5 milionu Kč) za práci poslanecké asistentky manžela a jeho nástupce, kterou ale ve skutečnosti nevykonávala. Zaměstnávání manželky zákonodárce není ve Francii nelegální, fiktivní zaměstnání však ano. Zarazila rovněž výše vyplacených částek. Týdeník toto úterý navíc uvedl, že Fillonová obdržela celkem od parlamentu dokonce 831 440 eur (22,5 milionu Kč), a kromě toho si přišla na zhruba 100 000 eur (2,7 milionu Kč) v listu La Revue des deux mondes, přičemž v něm vyšlo jen málo jejích článků. Fillon podle časopisu také odměnil dvě ze svých dětí během jejich studií částkou 84 000 eur (2,3 milionu Kč) coby své asistenty.

Fillon zatím odmítá jakékoli pochybení a obvinění označil za snahu ho zdiskreditovat krátce před volbami. Za vyvoláním skandálu podle Fillona stojí levice prezidenta Françoise Hollandea. „Víme, odkud tato aféra přichází, z levice. Čelíme institucionálnímu státnímu převratu,“ řekl 62letý politik podle nejmenovaných zdrojů dnes na schůzce v pařížském sídle své kampaně.

Komentáře si ale všímají, že odmítá jen obvinění z fiktivního zaměstnávání své ženy. O údajně vyplacených částkách, jejichž výše je zjevně přehnaná, nepolemizuje. Ohledně svých dětí při veřejném vystoupení vysvětlil, že je najal a platil jako advokáty, čímž podle médií zalhal, protože obě teprve studovaly. Případ začala hned minulý týden vyšetřovat justice.

Čtěte také:

Fillonův skandál jako předzvěst katastrofy? Nevěří mu 61 % lidí

Fillon vyplatil svojí manželce půl milionu eur, i když nepracovala