Neonacista zjistil, že je Žid. A otočil o 180 stupňů

Nechal obřezat sebe i syny

Neonacista zjistil, že je Žid. A otočil o 180 stupňůNOVÉ
Csanad Szegedi. Foto: Foto: http://www.europarl.europa.eu/
1
Svět

vb Echo24

Když maďarský politik Csanad Szegedi, funkcionář ultrapravicové strany Jobbik, v roce 2012 zjistil, že je Žid, znamenalo to pro něj obrovskou životní ránu. Musel opustit řady Jobbiku, stáhnout se do ústraní a dlouze přemýšlet o tom, co bude dělat dál. Během posledních tří let však našel způsob, jak se se svým židovstvím vyrovnat – konvertoval k judaismu, nechal obřezat sebe i své syny a začal dělat přednášky o škodlivosti antisemitismu. Příběh neonacisty, ze kterého se stal židovský aktivista, zveřejnil britský list The Daily Telegraph. 

Szegedi přitom nebyl „jen“ obyčejným neonacistou. Zastával vyšší postavení v krajně pravicové straně Jobbik, za kterou držel křeslo v Evropském parlamentu, a během veřejných akcí strany neváhal ve svých plamenných projevech svádět všechno zlo světa buď na Židy, Romy nebo Evropskou unii. Kromě toho byl spoluzakladatelem takzvaných Maďarských gard – polovojenských jednotek, které se otevřeně hlásily k odkazu nacistického Německa a které mimo jiné pořádaly protestní pochody v romských čtvrtích. 

O to víc ho zdrtilo, když v roce 2012 zjistil, že je Žid. Byl zrovna na návštěvě u svojí tehdy 92leté babičky, o které toho příliš nevěděl a která i v horkých letních dnech nevycházela z domu s krátkým rukávem. Szegedi jejím dlouhým rukávům nikdy nevěnoval zvláštní pozornost, a proto jen nevěřícně zíral, když si jeho babička jeden z rukávů vyhrnula a odkryla tak něco, co skrývala předchozích 60 let – číslo, které jí na předloktí vytetovali v Osvětimi. „Nemohl jsem tomu uvěřit. Nedávalo to žádný smysl. Nic mě na tu zprávu nemohlo připravit…,“ pokusil se Szegedi vystihnout své první dojmy. 

Ačkoli to může působit zvláštně, Szegedi podle všeho skutečně neměl jak a kdy přijít na to, že jeho předkové byli Židé – rodina se totiž po druhé světové válce rozhodla od svého židovství distancovat. Dokonce si i „pomaďarštili“ příjmení, aby aspoň na první pohled splynuli se svými sousedy. Szegedi přiznal, že si vzpomíná, jak mu jeho matka s babičkou říkaly, že být antisemitou je špatné. Jejich rady si ale nikdy nebral k srdci a pokračoval ve své ultrapravicové politické kariéře. 

Antisemité projektují vlastní strach

Židovský původ Szegedimu značně zkomplikoval jeho angažmá v nacionalistickém Jobbiku. Vedení strany mu sice prý nabídlo, aby se stal jakýmsi „napraveným Židem“ a dodával tak zdání legitimity antisemitské rétorice strany, ale Szegedi byl příliš zahanben, než aby nabídku přijal. Nějakou dobu byl na dně, až jednoho dne zjistil, že se k novému zjištění bude muset postavit čelem. Vyhledal tedy pomoc jistého rabína, který pomáhá Židům v těžkých situacích. 

„Řekl mi, abych udělal otočku o 180 stupňů a dělal přesný opak toho, co jsem dělal dřív. Řekl mi, že v Talmudu se píše, že pokud se díky studiu a dobrým úmyslům stanete lepším člověkem, vyléčí to vaše špatné věci, které jste udělali v minulosti,“ cituje The Daily Telegraph slova, jež Szegedimu řekl rabín.

Szegedi si jeho slova vzal upřímně k srdci a začal dělat přesný opak toho, co dělal v minulosti – začal dělat přednášky pro děti, vysokoškolské studenty, skupiny dospělých, a všem vysvětloval škodlivost antisemitismu. „Antisemitismus není o Židech, je to o antisemitech. Antisemité svojí nenávistí projektují svůj vlastní strach,“ říká nyní muž, který v minulosti zlehčoval holocaust. Szegedi se ve svém úsilí zároveň drží přísloví, že je vždy dobré začít u sebe – přesvědčil svoji ženu, aby také konvertovala k judaismu, nechal obřezat sebe a posléze i své syny. Rovněž začal pravidelně chodit do synagogy. 

Samotná strana Jobbik, jíž byl kdysi Szegedi nedílnou součástí, v posledních letech prošla určitou obrodou a poněkud obměkčila svoji antisemitskou rétoriku. Szegedi však neuvažuje, že by se k Jobbiku vrátil. „Ta strana je pořád plná lidí, kteří se k ní přidali kvůli jejímu radikalismu, nacionalismu a extremismu. A preference těch lidí se nezměnily. Takže je tu určitý limit radikálnosti, pod který strana nemůže klesnout,“ uzavřel pro The Daily Telegraph. 

Čtěte také: Hlasoval proti rovnoprávnosti gayů. Přitom je jedním z nich

VIDEO: Žid se ptal na synagogu. Slyšel jen výhrůžky a nadávky