Nad Hradem zavlály rudé trenky. Na protest proti Zemanovi

Ovčáček: Kavárna se fašizuje

Nad Hradem zavlály rudé trenky. Na protest proti ZemanoviVIDEO UVNITŘ 4
Domov

pp Echo24

Členové „umělecko-diverzní“ skupiny Ztohoven se přihlásili o slovo dalším provokativním počinem. Nad Pražským hradem stáhli prezidentskou zástavu a místo ní tam vyvěsili obří rudé trenky. Šlo o jejich protest proti počínání Miloše Zemana. „Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ komentovali to aktivisté. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na to ještě v noci reagoval slovy: „Pražská kavárna se fašizuje.“ Tři aktéři akce byli zadrženi prezidentskou ochrankou, předáni policii a hrozí jim obvinění z trestného činu krádeže a výtržnictví. Policie je poté propustila.

Aktéři akce na střechu Nového královského paláce vylezli zhruba v šest hodin odpoledne přestrojení za kominíky. Svůj počin „Ztohoven“ oznámili v mailu rozeslaném krátce před sobotní půlnoci – včetně odkazu na videa, kde si celou akci natočili.

Čtěte také: Sobotka: Dali jsme světu Cimrmana, zvládneme i trencle

V svém prohlášení uvedli celkem deset věcí, za něž by se měl podle nich prezident Zeman stydět. Mimo jiné za jmenování „rozvědčíka Čínské lidové armády svým poradcem“, za to, že nechal „zostouzet svou lží národního hrdinu, který přežil válku v koncentračním táboře“, že se „stýká s pochybnými diktátory“ či „vrávoral opilý nad českými korunními klenoty“.

Vytkli mu také, že „nechal stíhat člověka, který po něm údajně hodil vejce“ a že jeho kancléř stále nemá bezpečnostní prověrku.

Prezidentův mluvčí na to ještě v noci reagoval ostrým odsouzením. Na sociální síti Twitter napsal: „Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů.“

V dalším příspěvku pak doplnil, že jediným obdobím, kdy na Hradě nebyla trvale vyvěšena pouze prezidentská zástava, byla nacistická okupace. A později přidal další odsuzující tweet v podobném duchu.

Příslušníci Útvaru pro ochranu prezidenta ČR v sobotu v podvečer tři aktéry „akce trenýrky“ zadrželi. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková uvedla, že k incidentu došlo kolem šesté hodiny odpolední, zadržení byli ve věku od třiatřiceti do jedenačtyřiceti let a „v přestrojení za kominíky vylezli na střechu Nového královského paláce, kde odtrhli prezidentskou standartu“. „Zjistili jsme, že jde o muže, kteří již mají trestní minulost. Příslušníci ochranné služby je předali pražským policistům,“ dodala. Muži jsou ní prozatím podezřelí z trestných činů krádež a výtržnictví – prezidentská vlajka je totiž oficiálním státním symbolem.

Čtěte také: ‚Chuligáni, co pošpinili státnost.‘ Trenky zaujaly i v Rusku

Ztohoven na svých internetových stránkách zveřejnili i básničku komentující jejich počin, zde je její úvodní sloka:

rudé jak čínská vlajka
snad trapností a taky vzteky
vlají dnes nad Prahou
(a hraje balalajka)
prezidentské trenky

Ztohoven jsou označováni za „umělecko-diverzní“ skupinu, členové vystupují pod pseudonymy. Pražský hrad už si vzali na paškál v roce 2003, když překryli část svítícího srdce Jiřího Davida, které tam nechal umístit ještě Václav Havel, takže z toho vznikl otazník. V roce 2007 se pak nabourali do vysílání ČT a do panoramatu Krkonoš zakomponovali fiktivní atomový výbuch. Za své akce se několikrát dočkali i trestního stíhání.

Čtěte také: Nejlepší dárek pro Putina? Zeman, navrhují recesisté