Většina uprchlíků, kteří požádali o azyl, mohou v Německu zůstat

Uprchlická krize

Většina uprchlíků, kteří požádali o azyl, mohou v Německu zůstatNOVÉ
Berlín - centrum pro přijímání a registraci uprchlíků - LaGeSo. Foto: Foto: Shutterstock.com
Svět

Echo24

Většina uprchlíků, která v Německu požádala o azyl, bude moci v zemi zůstat. V období od července do září letošního roku získaly mezinárodní ochranu tři čtvrtiny uchazečů o azyl. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním údaje, které německá vláda poskytla parlamentní straně Levice.

Průměrná doba vyřízení jedné žádosti o azyl trvala ve třetím čtvrtletí letošního roku 6,6 měsíců. Ještě předtím, než se migranti dostanou k podání žádosti, pobývají ale v zemi už kolem osmi měsíců. Kolem 110 tisíc uprchlíků čeká na rozhodnutí o udělení či zamítnutí azylu již přes rok, více než 36 tisíc dokonce již více než dva roky, informovala agentura DPA.

Podle registru cizinců se v Německu ke konci září zdržovalo více než 788 tisíc migrantů, o jejichž statusu se ještě nerozhodlo. Zhruba 54 tisíc z nich ještě ani nepodalo žádost o azyl.

Z těch uchazečů o azyl, jejichž žádosti úřady mezi roky 2014 a 2015 zamítly, se jich na území Německa na konci letošního září zdržovalo 50 tisíc. Asi čtvrtina z nich dostala mezitím povolení k pobytu a více než polovinu Německo na svém území trpí, například kvůli tomu, že cizinci nemají platné doklady.

Do ledna do září letošního roku bylo vyhoštěno skoro 20 tisíc osob – většina z nich do Albánie, Kosova nebo Srbska.

Čtěte také: Přerušíte rozhovory? Pošlu k vám uprchlíky, vyhrožuje Erdogan Evropě

Rakousko plánuje pokuty pro migranty, kteří budou lhát úřadům