Trpíte úzkostí? Jste nervózní? Možná vám jen chybí mobil
Spustíte aplikace na vašem mobilním telefonu více než šedesátkrát za den? Potom jste „mobilní závislák“. Podle čerstvé analýzy společnosti Flurry počet lidí, kteří jsou závislí na mobilních telefonech stoupá. Mobily jsou pro nás dnes tak důležité, že psychologové přišli s označením pro strach, že od nich budeme odloučeni. Říká se mu nomofobie.
Průměrný uživatel telefonu svůj přístroj zkontroluje 150krát denně a mobilní aplikaci spustí asi 10krát denně. Pokud spustíte aplikaci 60krát, znamená to, že jste na svém přístroji závislí. Počet takových lidí rychle stoupá. Alespoň v USA byl nárůst oproti březnu loňského roku o 123%. Oproti průměrným nebo nadprůměrným uživatelům jsou zatím naštěstí závislí v menšině. Zjištění přesto vzbuzují obavy.
Zajímavé také je, že podstatně větší tendenci k této závislosti mají ženy, nejčastěji matky.
Tak jako u jiných závislostí i u této se mohou objevit fyzické i psychické projevy. Lidé trpí úzkostí a jsou nervózní, pokud nemají přístroj delší dobu u sebe nebo pokud jim nikdo nikdo netelefonuje či nepíše. Někteří uživatelé dokonce trpí tzv. „syndromem fantomových vibrací“. Ti mají často pocit, že jejich telefon v tichém režimu vibruje. Ve skutečnosti ale nikdo nevolá.
Nejčastěji se závislými stávají teenageři, studenti, ale také lidé mezi 35 a 54 lety. Podstatně větší tendenci k této závislosti mají ženy, nejčastěji matky.
Jako vše mají i technologie své temnější i světlejší stránky. K temnějším lze zařadit i negativní vliv, jež mají mobily na sociální komunikaci. Většina lidí bez rozpaků přeruší přímý rozhovor, aby mohla zvednout telefon nebo napsat sms. Ještě před deseti lety by nám to připadalo neslušné, dnes je to běžnou praxí.