Po výbuchu bomby v istanbulském metru zůstali ranění

STRACH Z TERORISMU

Po výbuchu bomby v istanbulském metru zůstali raněníAKTUALIZUJEME 1
Svět

vb Echo24

Poblíž stanice metra v evropské části největšího tureckého města Istanbulu vybuchla v úterý v podvečer podomácku vyrobená trubková bomba, která si vyžádala pět zraněných. Oznámil to starosta čtvrti Bayrampaşa se stejnojmennou stanicí, kde k incidentu došlo. Policie se zatím k události nevyjádřila.

Starosta istanbulské čtvrti, v níž se nachází i stanice Bayrampasa, uvedl, že výbuch způsobila podomácku vyrobená bomba ukrytá v plechovce. Starosta Atilla Ajdiner to řekl v rozhovoru pro místní stanici AHaber a zároveň  nepotvrdil původní informace, že si útok vyžádal jednoho mrtvého. 

Úřady po výbuchu postiženou stanici Bayrampasa uzavřely. Na místě jsou záchranáři a hasiči, v okolí úřady vypnuly elektrický proud. Úřady se rozhodly zastavit preventivně i povrchovou tramvajovou dopravu. Na sociálních sítích se začaly objevovat fotografie, kde lidé prchají ze stanice, v níž došlo k výbuchu. Na místo podle tureckých televizních stanic dorazilo mnoho sanitek a hasičských vozidel.

Zrnité záběry bezpečnostních kamer ukázaly velký záblesk světla na nadjezdu, po kterém následovala sprška jisker padají k zemi nad projíždějícími auty na blízké silnici. Podle některých příspěvků na Twitteru byl výbuch tak mohutný, že ho lidé slyšeli ve více částech největšího tureckého města.

Exploze bomby umístěné zřejmě na viaduktu poblíž stanice metra v úseku, kde metro jezdí po povrchu, vyvolala mezi obyvateli obavy z teroristického útoku. V Turecku totiž v posledních měsících došlo hned k několika bombovým útokům, ke kterým se přihlásili radikálové z Islámského státu.

Hrozba útoku ze strany Islámského státu se zvýšila zejména poté, co se Turci po roce váhání připojili k mezinárodní koalici, která podniká nálety na pozice Islámského státu v Sýrii.

Stanice Bayrampasa se nachází na evropské straně Istanbulu nedaleko městského centra. Stanice představuje důležitý dopravní uzel. Kromě linky metra M1, která tudy prochází, se zde dá přestoupit i na tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy. Samotná stanice se na rozdíl od většiny ostatních nenachází v podzemí, ale na povrchu. V těsné blízkosti stanice vede dálnice, na níž se kvůli výbuchu začaly tvořit kolony.

Čtěte také: Teror v jižním Turecku. Atentátník zabil desítky lidí