Merkelová: Splnili jsme cíl, ale chtěli jsme víc. Voliče AfD získáme zpět

Ohlasy na výsledky voleb

Merkelová: Splnili jsme cíl, ale chtěli jsme víc. Voliče AfD získáme zpětNOVÉ
Svět

Přáli jsme si trochu lepší výsledek, ale dosáhli jsme svých cílů. Po oznámení odhadů výsledků voleb do Spolkového sněmu to v neděli v Berlíně řekla kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová. Voliče, které strany konzervativní unie CDU/CSU ztratily ve prospěch protiimigrační formace Alternativa pro Německo (AfD), chce Merkelová získat zpět. Sociální demokrat Martin Schulz označil den voleb jako „hořký den pro německou sociální demokracii“.

„Mám radost, že jsme dosáhli svých strategických volebních cílů,“ uvedla Merkelová. Unie CDU/CSU se stala nejsilnější frakcí v parlamentu, můžeme vytvořit vládu a nikdo nemůže vytvořit vládu proti nám, dodala kancléřka. Po dvanácti letech u moci není podle ní vítězství CDU/CSU „vůbec samozřejmostí“.

Chceme získat zpět voliče protiimigrační strany AfD, řekla dále kancléřka Merkelová. „Dobrou politikou“ je chce zbavit starostí i strachu.

„Volební výsledek spolkových voleb 2017 je pro nás hořkým zklamáním, jak společný výsledek CDU/CSU, tak výsledek CSU v Bavorsku,“ reagoval na odhady předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Na pravé straně se podle něj vytvořil prostor, který zaujala AfD, nyní je třeba tento prostor znovu zabrat. Volební výsledek CSU, která se v posledních čtyřech letech podílela s CDU a SPD na spolkové vládě v Berlíně, je podle odhadů nejhorší od roku 1953.

Schulz: Je to hořký den pro sociální demokracii

„Dnešek je těžkým a hořkým dnem pro německou sociální demokracii,“ řekl Schulz po oznámení odhadů výsledků v centrále SPD v Berlíně. Sociální demokracie podle něj nedosáhla vytyčených volebních cílů. Pokud se odhady potvrdí, půjde se zhruba 20 procenty získaných hlasů o nejhorší výsledek SPD v dějinách spolkové republiky od roku 1949.

Vstup protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Schulz označil za přelom. SPD je podle něj „baštou demokracie“, která bude bojovat proti projevům rasismu v parlamentu.

Schulz také krátce po uzavření volebních místností oznámil, že jeho vláda bude po volbách v opozici.

Čtěte také: Hořké vítězství Merkelové. Vládní koalice ztratila, uspěla AfD